Društvo
ANEM alarm: Preko 30 napada na novosadskog novinara Žarka Bogosavljevića

Foto: Žarko Bogosavljević
Novinarke i novinari koji svakodnevno izveštavaju sa protesta, sa prve linije događaja, izloženi su nasilju policije, obezbeđenja vladajuće stranke, privatnih obezbeđenja javnih institucija, doživljavaju stalne pretnje i uvrede, posipani su biber sprejom.
Žarko Bogosavljević, glavni i odgovorni urednik portala Razglas news, na svim događajima u Novom Sadu je jedan od najizloženijih, ali gotovo nikada ne prijavljuje napade i pretnje, jer ne veruje institucijama i da će ti slučajevi biti rešeni.
Pre dva dana, član SNS iz kafića ispred kojeg je organizovan protest građana i studenata, udario ga je po ruci i izbio mu mobilni telefon dok je snimao događaj, obeležen kao novinar. Dan ranije pripadnik privatnog obezbeđenja ispred Sajma mu je pretio i pokušavao da ga spreči u snimanju događaja.
Od petog novembra prošle godine ispred prostorija SNS Bogosavljević je bio među napadanim novinarima, koji su psovani sa pretnjama, kada je nasilno i namerno oboren i snimatelj Juronjuza. Nešto kasnije, prilikom blokade suda, bio je zajedno sa drugim novinarkama i novinarima grubo izguran od strane policije. Narednih nedelju dana ista slika, grubo odgurivanje prilikom kojeg po pravilu bude i udaraca. Kada se narednih dana uključuje i žandarmerija, novinare udara štitovima i šutira po nogama.
U jednom slučaju, prilikom izgurivanja, Bogosavljević je oboren i samo zahvaljujući prisebnosti jedne žene koja mu je pomogla da ustane, izbegao je da bude izgažen. U drugom slučaju, radnik obezbeđenja mu je izbio mobilni telefon kojim snima događaje van zgrade, što se može okarakterisati kao napad na imovinu. U zgradi Skupštine Vojvodine bilo im je onemogućavano i kretanje sem u određenim zonama, a novinari su sabijeni u mali prostoriju, praktično zaključani, dok su u salu Skupštine mogli da uđu samo da fotorgafišu kod vrata u prostoru koji ima oko 2 kvadrata i okruženi ke obezbeđenjem.
U više slučajeva poprskan je iako vidno obeleženi, kao i drugi, novinari biber sprejom koji je policija upotrebljavala protiv demonstranata. Tom prilikom novinari su takođe dobili udarce štitovima i pendrecima.
Žarko dobija redovne pretnje na ulici od strane prolaznika i vozača automobila pošto ga prepoznaju kao novinara, a prilikom 16 minuta tišine redovno mu prilaze protivnici blokada sa psovkama, uvredama i pretnjama, vikanjem ili šaputanjem na uvo. Neprestano su on i njegova porodica mete napada tabloida, koji su čak objavili i adresu stanovanja porodice Bogosavljević.
Samo u slučaju ovog poznatog novosadskog novinara izbrojali smo preko trideset napada, pretnji i vređanja od početka protesta u novembru prošle godine.
Ovakve fizičke napade, pretnje i uvrede, biber sprej i nasilje od strane policije, privatnog obezbeđenja ili građana, doživljavaju svi novinari koji izveštavaju sa protestnih i drugih javnih okupljanja.
ANEM još jednom zahteva od policije da vodi računa o novinarima, da ih zaštiti na ovim skupovima i ne primenjuje prema njima silu i hemijska sredstva. Zahtevamo od Službe unutrašnje kontrole da urgentno razreši sve slučajeva prekoračenja ovlašćenja i zakona od strane predstavnika policije u svim slučajevima a posebno prema novinarima.
Veran Matić, predsednik UO ANEM-a i član Stalne radne grupe za bezbednost novinara
Projekat “Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara”, sprovodi ANEM sa partnerima Insajder TV i Centar za razvoj lokalnih medija, a uz podršku Evropske Unije i Balkanskog fonda za demokratiju.
Izvor: ANEM