BBC News

Evropa i fudbal: Počinje Liga šampiona – šta može Crvena zvezda

Getty ImagesMančester Siti je pobedio italijanski Inter 1:0 u finalu Lige šampiona za sezonu 2022/23. Šampion Engleske, Mančester Siti ove nedelje počinje odbranu titulu prvaka Evrope u grupnoj fazi Lige šampiona, u kojoj će mu prvi protivnik biti Crvena zvezda, srpski rekorder po broju titula prvaka Srbije, ali i nekadašnji evropski šampion. Zvezda je loše […]

Manchester City players celebrate winning the Champions League

Getty Images
Mančester Siti je pobedio italijanski Inter 1:0 u finalu Lige šampiona za sezonu 2022/23.

Šampion Engleske, Mančester Siti ove nedelje počinje odbranu titulu prvaka Evrope u grupnoj fazi Lige šampiona, u kojoj će mu prvi protivnik biti Crvena zvezda, srpski rekorder po broju titula prvaka Srbije, ali i nekadašnji evropski šampion.

Zvezda je loše počela sezonu u Superligi Srbije i već ima dva poraza, uprkos najskupljem timu u domaćem prvenstvu i izraelskom treneru Baraku Baharu koji je doveden baš zbog Lige šampiona.

Sve kladionice daju apsolutnu prednost Mančester Sitiju, koji je prošle sezone osvojio sve – i titulu prvaka Engleske, i FA Kup i titulu prvaka Evrope, pobedom nad milanskim Interom 1:0 u finalu u Istanbulu.

Upravo je Siti i najveći favorit da obrani titulu, ali tu su i španski giganti Real Madrid, Barselona, Atletiko Madrid i Sevilja, francuski šampion Pari Sen Žermen predvođen Kilijanom Mbapeom, italijanski prvak Napoli, Inter, Milan i Lacio, portugalski Benfika, Porto, nemačka Borusija iz Dortmunda i minhenski Bajern…

Od engleskih klubova, uz ekipu Pepa Gvardiole, igraće i Arsenal, Mančester Junajted i Njukasl, koji će prvi put posle 20 godina igrati u najjačem evropskom klupskom takmičenju.

Škotski šampion Seltik drugu sezonu zaredom igra u grupnoj fazi.

Evo svih ključnih informacija o Ligi šampiona 2023/24.

Koja je najteža grupa u Ligi šampiona?

Ima li uopšte lakših grupa u Ligi šampiona?

Mnogi smatraju da se po težini ipak izdvaja Grupa F u kojoj su Pari Sen Žermen, Milan, Borusija Dortmund i Njukasl.

Ništa manje izazovna nije ni grupa A u kojoj su Bajern, Mančester Junajted, danski Kopenhagen i turski Galatasaraj.

Ili Grupa C: Napoli, Real Madrid, Braga i Union Berlin.

Mančester junajted je u velikoj krizi.

Uoči starta u novoj sezoni Lige šampiona, Junajted je na Old trafordu poražen 3:1 od Brajtona u Premijer ligi, a navijači su iskazali veliko nezadovoljstvo radom trenera Erika Ten Haga.

Bio je to prvi poraz Junajteda kod kuće u poslednjih 13 meseci, ali je ovo bio čak treći u prvih pet mečeva prvenstvene sezone, što je prvi put od sezone 1989/90. pod vođstvom Aleksa Fergusona.

Ovim porazom je okončan niz Junajteda od 20 mečeva u Premijer ligi bez poraza (17 pobeda i tri nerešene) od njihovog poslednjeg poraza, koji je takođe bio od Brajtona u prvom meču prošle sezone.

Ekipa Ten Haga je primila 10 golova u poslednje četiri utakmice.


Pogledajte video: Kako se čuva pehar prvaka Evrope u Ljutice Bogdana

Zvezdino blago: Kako se crveno-beli brinu o peharu Kupa šampiona
The British Broadcasting Corporation

O Zvezdi

Zvezda, Crvena zvezda

BBC
Navijači Crvene zvezde na utakmici Lige šampiona 2018.

Crvena zvezda je bila prvak Evrope 1991. godine, što je bio (i ostao) najveći uspeh tadašnjeg jugoslovenskog fudbala.

Sa imenima poput Siniše Mihajlovića, Dejana Savićevića, Roberta Prosinečkog, Miodraga Belodedića, Darka Pančeva, Zvzeda je u finalu u italijanskom Bariju pobedila Olimpik iz Marseja posle boljeg izvođenja penala.

To takmičenje se tada zvalo Kup evropskih šampiona, a u međuvremenu je promenjeno i ime i format – Liga šampiona.

Beogradski Partizan, najveći rival Crvene zvezde, bio je prvi klub iz regiona koji se plasirao u grupnu fazu Lige šampiona 2003. godine, pod trenerskim vođstvom čuvenog nemačkog fudbalera Lotara Mateusa, a crno-beli su taj uspeh ponovili 2010.

Kada je Mateus predvodio tim Partizana, crno-beli su u dvomeču za plasman u grupnu fazu Lige šampiona pobedili Njukasl, sa legendarnim napadačem Alanom Širerom.

Pročitajte o tom meču u posebnom tekstu BBC-ja na srpskom.

Sve do 2018. godine, Crvena zvezda je čekala i nadala se plasmanu u Ligu šampiona.

Te godine su se crveno-beli konačno domogli grupne faze najjačeg evropskog takmičenja, a ostaće upamćena pobeda nad slavnim Liverpulom u Beogradu.

I naredne godine, Zvezda se domogla grupne faze Lige šampiona, ali kao ni prethodne nije uspela da prođe grupnu fazu takmičenja.

Te 2019. godine, crveno-beli su se za plasman u grupnu fazu borili protiv švajcarskog Jang bojsa, sa kojim su ove sezone u istoj grupi.

Pobedila je Zvezda tada u grupi grčki Olimpijakos, ali je pretrpela i najteži evropski poraz u svojoj istoriji – od minhenskog Bajerna 6:0.

Osim sa Mančester Sitijem i švajcarskim klubom Jang bojs, Zvezda je ove godine u grupi i sa nemačkim Lajpcigom.

Zvezda, Crvena zvezda

BBC

Koja velika imena nedostaju?

Godinama je bilo uobičajeno gledati Kristijana Ronalda i Lionela Mesija na najvećoj sceni evropskog klupskog fudbala, ali njih dvojica više ne igraju u Evropi.

Ronaldo je bio jedno od prvih velikih imena koje je prešlo u Saudijsku Arabiju – igra za Al Nasr – dok je Mesi u Sjedinjenim Državama sa Interom iz Majamija.

Oni nisu jedina koji su napustili evropski fudbal: brazilski napadač Nejmar i francuski napadač Karim Benzema su se pridružili Ronaldu u Saudijskoj Pro ligi.

Jedan je u Al Hilalu, drugi u Al Itihadu.

A nećemo više gledati ni magičnog Zlatana Ibrahimovića koji je u 41. godini završio profesionalnu karijeru.

Zlatan Ibrahimović: Odlazak u penziju fudbalske legende
The British Broadcasting Corporation

Ipak, još ima velikih imena: Francuz Kilijan Mbape u PSŽ-u, koji je odbio astronomsku ponudu iz Saudijske Arabije, i gol mašina Mančester Sitija Erling Haland.

Biće i novih talenata, budućnost evropskih i svetskog fudbala, poput 16-godišnjeg Lamine Jamala.

Ovaj tinejdžer je ove godine postao najmlađi igrač Barselone svih vremena, kao i najmlađi debitant i strelac u Španiji.

Kada se igraju utakmice Lige šampiona?

  • Prvo kolo: 19. i 20. septembar
  • Drugo kolo: 3. i 4. oktobar
  • Treće kolo: 24. i 25. oktobar
  • Četvrto kolo: 7. i 8. novembar
  • Peto kolo: 28. i 29. novembar
  • Šesto kolo: 12. i 13. decembar
  • Šesnaesetina finala: prve utakmice 13. i 14, kao i 20. i 21. februara, revanš utakmice 5. 6. marta, kao i 12. i 13. marta
  • Četvrtfinalne utakmice: 9. i 10, revanš 16. i 17. aprila
  • Polufinala: 30. april i 1. maja, revanš mečevi 7. i 8. maja
  • Finale: 1. juna na londonskom Vembliju

Ko su favoriti?

Mančester Siti je favorit za osvajanje Lige šampiona, ispred Real Madrida i Bajerna iz Minhena, prema simulacijama zasnovanim na indeksu Evroklubova kompanije Grejsnout (Gracenote’s Euro Club Index).

Siti ima 37 odsto šanse za osvajanje trofeja, Real 13 odsto, a Bajern 11 odsto, a 19 odsto šanse da novo ime bude ugravirano na peharu.

Siti, Real, Bajern i Barselona imaju najmanje 90 odsto šanse da dođu u nokaut fazu.

Kada se menja format Lige šampiona?

Ovo će biti poslednja sezona postojećeg formata – 32 tima u grupnoj fazi, podeljenih u osam grupa od po četiri, a prva dva idu u 16 ​​poslednjih.

Velike promene najavljene su za sezonu 2024/25.

U novom formatu igraće 36 klubova, a dva od četiri dodatna mesta dodeljuju se su zemljama čiji su klubovi pokazali najbolje rezultate u prethodnoj sezoni.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]