BBC News

Fudbal i Liga šampiona: Zvezda ponovo protiv Lajpciga u borbi za prvu pobedu

Reuters Isti rivali, ista lopta, ali drugi stadion i zemlja – dve nedelje posle susreta završenog pobedom Lajpciga 3:1, Crvena zvezda protiv istog protivnika traži prvu pobedu u ovogodišnjoj Ligi šampiona. Isti su rivali, ali je atmosfera oko kluba sa stadiona „Rajka Mitić“ sumorna, usled nekoliko meseci slabe igre i loših rezultata, iako su očekivanja […]

Mirko Ivanić

Reuters

Isti rivali, ista lopta, ali drugi stadion i zemlja – dve nedelje posle susreta završenog pobedom Lajpciga 3:1, Crvena zvezda protiv istog protivnika traži prvu pobedu u ovogodišnjoj Ligi šampiona.

Isti su rivali, ali je atmosfera oko kluba sa stadiona „Rajka Mitić“ sumorna, usled nekoliko meseci slabe igre i loših rezultata, iako su očekivanja pred početak sezone bila velika.

Iako je Zvezda ušla u novu sezonu prilično optimistična, napumpanih mišića, sa najskupljim timom u istoriji srpskog i regionalnog fudbala, i novim trenerom, Izraelcem Barakom Baharom, brzo ju je udarila realnost.

Zvezda je najpre poražena od Mančester sitija u meču u kojem je pravo čudo kako nije primila više od tri gola i vrlo retko organizovana išla na izlet na polovinu protivnika, potom je jedva spasila bod protiv Jang bojsa u Beogradu, a potom i poraz od Lajpciga u Nemačkoj.

Navijači Zvezde su se nekako i pomirili sa porazima od jačih u Evropi, ali nisu naviknuti na posrtanja u domaćem prvenstvu.

Nova kriza usledila je posle remija protiv TSC-a, kada su fudbaleri Zvezde prvo zasuti salvama zvižduka, da bi im potom stotinak najvatrenijih navijača držalo bukvicu u prostorijama kluba, kada je „rečeno sve što je svima na srcu“.

Ljubitelji crveno-belih sada se nadaju da bi bodovi protiv Lajpciga u borbi za treće mesto u grupi, koje je više puta isticano kao glavnih cilj sezone, mogli da preokrenu stvari.

Zvezda trenutno ima jedan bod, koliko i glavni rival u grupi – švajcarski Jang Bojs, dok su daleko ispred Lajpcig sa šest i evropski šampion Mančester siti sa devet.

Trener crveno-belih Barak Bahar izjavio je da pred meč da „nije takav čovek i trener koji igra na bod“.

„Želim da pobedim u svakom meču. To je moj i DNK Crvene zvezde“, naveo je Bahar na konferenciji za medije.

„Ne plašim se sutrašnjeg meča, verujem u igrače, stručni štab i zvezdaše… Pokazali smo u Lajpcigu da možemo da se nosimo sa nemačkim timom.“

U proteklih nekoliko sezona, Lajpcig je dva puta bio vicešampion Nemačke, uz tri treća mesta, a 2020. stigao je i do polufinala Lige šampiona, gde je poražen od Pari Sen Žermena, zbog čega je nemački klub veliki favorit u duelu protiv prvaka Evrope iz 1991.

To je pre svega jasno po igračkom kadru i vrednosti tima – Lajpcigov se procenjuje na oko 490 miliona evra, a Zvezdin oko 74 miliona, navodi portal Transfermarket.

Ipak, Mirko Ivanić, jedan od najboljih fudbalera Zvezde, posle prvog meča protiv Lajpciga izjavio je da su on i njegovi saigrači sada „videli da mogu da igraju protiv njih“.

„Protiv Sitija je drugi svet, i ovde se radi o fenomenalnoj ekipi, ali imali smo dosta prilika i to nam daje nadu da ćemo uzeti bodove u Beogradu“, naveo je tada Ivanić.

Kapacitet Marakane će na meču protiv Lajpciga biti umanjen za 10.000 mesta zbog „diskriminatorskog ponašanja navijača“, odlučila je UEFA.

Crveno-beli posle Lajpciga 28. novembra gostuju Jang Bojsu, a 13. decembra u Beogradu igraju protiv Sitija.

Bahar

Filip Singer/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Barak Bahar

Zvezda je prethodne tri sezone igrala u Ligi Evrope, kada je izborila dva proleća Evropi i duela protiv Glazgov Rendžersa i Milana, ali je u oba navrata poražena.

Prethodno je u Ligi šampiona igrala u sezoni 2018/2019, iz koje se pamti velika pobeda protiv Liverpula, remi protiv Napolija i ubedljivi porazi od PSŽ-a.

LŠ je usledila i 2019/2020, kada je pretrpela teške poraze od Totenhema i Bajern Minhena, ali savladala Olimpijakos.

Lajpcig – Crvena zvezda 3:1

Treću utakmicu u nizu u Ligi šampiona, jedan od najboljih fudbalera Crvene zvezde bio je golman Omri Glazer, što dovoljno govori o tome kakva je situacija bila na terenu, iako su crveno-beli uspevali na trenutke da pokažu zube.

Na semaforu je na kraju pisalo 3:1 za Lajpcig, koji je do pobede došao golovima Rauma, Simonsa i Olma. Za Zvezdu je bio strelac Marko Stamenić.

„Oni su kaznili nas, ne mi njih… Da smo bili malo mirniji utakmica je mogla da ode u drugom pravcu“, sumirao je utakmicu Mirko Ivanić, fudbaler crveno-belih.

Zapretila je Zvezda prva protiv Lajpciga, već u trećem minutu preko Hvanga, ali su Nemci u poveli u 12. kada je gol postigao David Raum.

Desetak minuta kasnije sviran je penal za beogradski tim, ali je odmah i poništen posle intervencije VAR-a, dok je Glazer na drugoj strani više puta morao da spašava mrežu.

Kakva je bila situacija na terenu jasno je pokazala statistika u 35. minutu – Lajpcig je do tada napravio 203 dodavanja, a Zvezda samo 58.

U nastavku je Zvezda krenula bolje, uspevala da se približi golu protivnika, ali je uvek nedostajalo nekoliko mirnijih dodavanja na polovini protivnika.

Inicijativu beogradskog kluba, evrogolom u 59. minutu, prekinuo je 20-godišnji holandski supertalenat Ćavi Simons.

Imao je nemački sastav kontrolu meča i u nastavku, ali je Marko Stamenić u 70. minutu uspeo da smanji na 2:1, kada se mu lopta odbila posle jednog udarca, pa je sa pet metara ubacio u praznu mrežu.

Do kraja meča crveno-beli nisu stvorili priliku za izjednačenje, iako je Kosta Nedeljković pogodio stativu, ali je tada već bilo kasno – Lajpcig je u tom trenutku već uvećao prednost.

Gol je u 84. minutu postigao Dani Olmo, španski reprezentativac koji je veći deo karijere proveo u zagrebačkom Dinamu.

Zvezda Lajpcig

Filip Singer/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Zvezda - Lajpcig

Filip Singer/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Zvezda je u Nemačkoj imala podršku nekoliko hiljada navijača. „Osećali smo se kao da igramo kod kuće“, izjavio je Ivanić posle meča
Zvezda Lajpcig

Filip Singer/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Crvena zvezda – Jang bojs 2:2

U „najvažnijoj utakmici“ u sezoni, kako su je mnogi okarakterisali, Crvena zvezda je odigrala 2:2 protiv Jang Bojsa, osvojivši prvi bod u ovogodišnjoj Ligi šampiona, ostavivši tako otvorenim izglede za proleće u Evropi.

Igra oba tima se mahom oslanjala na kontranapade.

Crvena zvezda je na poluvremenu, baš kao u prvom kolu protiv Mančestera vodila, minimalnim rezultatom 1:0, a strelac je bio Šerif Endiaje, Senegalac u redovima crveno-belih, posle intervencije video tehnologije.

Odličnu partiju u prvom poluvremenu pružio je i čuvar mreže Crvene zvezde Omri Glazer, odbranivši nekoliko šuteva igrača u crno-žutim dresovima.

Hladan tuš za srpskog prvaka usledio je u ranoj fazi nastavka kada je izjednačio Filip Ugrinić, švajcarski fudbaler srpskog porekla.

Inicijativa fudbalera u crno-žutim dresovima se nastavila, što je dovelo do preokreta u 60. minutu, kada je rukom igrao Zvezdin defanzivac Naser Điga, pa je dosuđen penal.

Njega je u gol pretvorio Sedrik Iten, tako da je Jang Bojs poveo sa 2:1.

Konačan rezultat – 2:2, na dva minuta pre isteka regularnog toka meča, postavio je Osman Bukari, reprezentativac Gane u dresu Crvene zvezde.

Meč je produžen za sedam minuta, ali Zvezdini napadi naposletku nisu krunisani još jednim golom – posebno dobru priliku za pobedu imao je Aleksandar Katai duboko u nadoknadi vremena.

Bio je to četvrti remi Crvene zvezde i Jang bojsa, dok je beogradski klub slavio jednom u međusobnim susretima.

Zvezda Jang bojs

EPA
Zvezda Jang bojs

EPA
Zvezda Jang bojs

EPA
Zvezda Jang bojs

EPA

Mančester siti – Crvena zvezda 3:1

Da je neko navijačima Crvene zvezde rekao da će njihov tim voditi 1:0 na poluvremenu prvog meča Lige šampiona protiv Mančester sitija, prvaka Evrope, mnogi ne bi verovali.

Napadao je engleski šampion sve vreme, imao 22 udarca na gol, jednu pogođenu prečku, posed lopte, pregršt kornera, ali su crveno-beli od 45. minuta vodili – strelac je bio Osman Bukari, na odličnu asistenciju Mirka Ivanića.

Međutim, prednost Zvezde održana je tek tih 15 minuta koliko su igrači odmarali.

Siti je već u prvim minutima drugog poluvremena izjednačio, a potom i poveo – oba gola je postigao Hulijan Alvarez, da bi potom Rodri povećao na 3:1, kako je meč i završen.

Jedan od najzaslužnijih za prednost crveno-belih bio je golman Omri Glazer, koji je u prvom delu odbranio devet udaraca i bio heroj, ali i potom i tragičar, kada je velikom greškom Sitiju poklonio drugi gol.

Statistika je na kraju sve pokazivala – mančesterski tim je držao loptu u posedu čak 77 odsto ukupnog vremena, imao je 37 udaraca na gol, od čega 16 u okvir gola, a Zvezda samo tri.

Bila je to prava opsada gola Zvezde, gotovo svaki napad Sitija bio je opasnost po odbranu gostiju i pravo je čudo kako gol srpskog šampiona nije napunjen do vrha.

Brojkama sa poluvremena nisu mogli da veruju ni zvaničnim nalozima Lige šampiona na društvenim mrežama.

Uz gol Bukarija, u drugom poluvremenu su dobre šanse imali Hvang i Ivanić, ali su slabo šutirali.

„Da se ne lažemo, Siti je zasluženo pobedio.

„Borili smo se, kako je tako je – bravo za momke koji su počeli, koji su ušli i koji su ostali na klupi i dali nam motivaciju“, izjavio je posle meča Aleksandar Dragović, kapiten Zvezde.

Zvezda protiv Sitija

EPA
Pred početak meča Zvezde i Sitija
Bukari

PA Media
Bukari

EPA
Bukari

PA Media
Rodri

EPA

Ligi šampiona, sezona 2023/2024

Mančester siti ove godine brani titulu evropskog prvaka, osvojenu pobedom 1:0 nad milanskim Interom.

Od engleskih klubova, uz ekipu Pepa Gvardiole, igraće i Arsenal, Mančester Junajted i Njukasl, koji prvi put posle 20 godina igra u najjačem evropskom klupskom takmičenju.

Upravo je Siti i najveći favorit da odbrani titulu, ispred Real Madrida i Bajerna iz Minhena, prema simulacijama zasnovanim na indeksu Evroklubova kompanije Grejsnout (Gracenote’s Euro Club Index).

Siti ima 37 odsto šanse za osvajanje trofeja, Real 13 odsto, a Bajern 11 odsto, a 19 odsto šanse da novo ime bude ugravirano na peharu.

Siti, Real, Bajern i Barselona imaju najmanje 90 odsto šanse da dođu u nokaut fazu.

Tu su još španski giganti Real Madrid, Barselona, Atletiko Madrid i Sevilja, francuski šampion Pari Sen Žermen predvođen Kilijanom Mbapeom, italijanski prvak Napoli, Inter, Milan i Lacio, portugalski Benfika, Porto, nemačka Borusija iz Dortmunda i minhenski Bajern.

Mnogi smatraju da se po težini ipak izdvaja Grupa F u kojoj su Pari Sen Žermen, Milan, Borusija Dortmund i Njukasl.

Ništa manje izazovna nije ni grupa A u kojoj su Bajern, Mančester Junajted, danski Kopenhagen i turski Galatasaraj.

Ili Grupa C: Napoli, Real Madrid, Braga i Union Berlin.

Finale je 1. juna na londonskom Vembliju.


Pogledajte video: Kako se čuva pehar prvaka Evrope u Ljutice Bogdana

Zvezdino blago: Kako se crveno-beli brinu o peharu Kupa šampiona
The British Broadcasting Corporation

O Zvezdi

Crvena zvezda je bila prvak Evrope 1991. godine, što je bio (i ostao) najveći uspeh tadašnjeg jugoslovenskog fudbala.

Sa imenima poput Siniše Mihajlovića, Dejana Savićevića, Roberta Prosinečkog, Miodraga Belodedića, Darka Pančeva, Zvezda je u finalu u italijanskom Bariju pobedila Olimpik iz Marseja posle boljeg izvođenja penala.

To takmičenje se tada zvalo Kup evropskih šampiona, a u međuvremenu je promenjeno i ime i format – Liga šampiona.

Beogradski Partizan, najveći rival Crvene zvezde, bio je prvi klub iz regiona koji se plasirao u grupnu fazu Lige šampiona 2003. godine, pod trenerskim vođstvom čuvenog nemačkog fudbalera Lotara Mateusa, a crno-beli su taj uspeh ponovili 2010.

Kada je Mateus predvodio tim Partizana, crno-beli su u dvomeču za plasman u grupnu fazu Lige šampiona pobedili Njukasl, sa legendarnim napadačem Alanom Širerom.

Pročitajte o tom meču u posebnom tekstu BBC-ja na srpskom.

Sve do 2018. godine, Crvena zvezda je čekala i nadala se plasmanu u Ligu šampiona.

Te godine su se crveno-beli konačno domogli grupne faze najjačeg evropskog takmičenja, a ostaće upamćena pobeda nad slavnim Liverpulom u Beogradu.

I naredne godine, Zvezda se domogla grupne faze Lige šampiona, ali kao ni prethodne nije uspela da prođe grupnu fazu takmičenja.

Te 2019. godine, crveno-beli su se za plasman u grupnu fazu borili protiv švajcarskog Jang bojsa, sa kojim su ove sezone u istoj grupi.

Pobedila je Zvezda tada u grupi grčki Olimpijakos, ali je pretrpela i najteži evropski poraz u istoriji – od minhenskog Bajerna 6:0.

Kada se menja format Lige šampiona?

Ovo će biti poslednja sezona postojećeg formata – 32 tima u grupnoj fazi, podeljenih u osam grupa od po četiri, a prva dva idu u 16 ​​poslednjih.

Velike promene najavljene su za sezonu 2024/25.

U novom formatu igraće 36 klubova, a dva od četiri dodatna mesta dodeljuju se su zemljama čiji su klubovi pokazali najbolje rezultate u prethodnoj sezoni.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]