BBC News
Igra rukomet cela Jugoslavija: Koji je recept za dobru predstavu reprezentacija iz regiona na Svetskom prvenstvu
Zbigniew Meissner/EPA-EFE/REX/ShutterstockReprezentativac Srbije Marko Milosavljević puca na gol Nemaca Od šest bivših jugoslovenskih republika, pet se plasiralo na Svetsko prvenstvo u rukometu 2023. u Švedskoj i Poljskoj, a čak četiri obezbedilo je učešće u narednoj fazi takmičenja. „Da smo sada jedinstvena država, ne bi nam mogao niko ništa i mislim da bismo u svim sportovima […]
Od šest bivših jugoslovenskih republika, pet se plasiralo na Svetsko prvenstvo u rukometu 2023. u Švedskoj i Poljskoj, a čak četiri obezbedilo je učešće u narednoj fazi takmičenja.
„Da smo sada jedinstvena država, ne bi nam mogao niko ništa i mislim da bismo u svim sportovima bili dominantni“, govori Ratko Nikolić, bivši rukometaš i reprezentativac Srbije, za BBC na srpskom.
Srbija, Hrvatska, Crna Gora i Slovenija plasirale su se među 24 najbolje reprezentacije sveta, dok je Severna Makedonija prvenstvo okončala na začelju grupe F, bez pobede.
Titulu brani reprezentacija Danske kojoj mnogi prognoziraju i ponovno osvajanje šampionata, ali bi u toj nameri mogli da je onemoguće i domaćin Švedska, Francuska, Španija i drugi favoriti, a možda i neka balkanska reprezentacija.
Selektor Srbije, Španac Toni Đerona izjavio je pre početka turnira da je glavni cilj reprezentacije „da dođe do četvrtfinala“.
„Ne obećavamo ništa, ali ukoliko svi budu bili zdravi i ako budemo igrali onako kako znamo da možemo, ne plašimo se nikoga i sve je moguće“, poručio je selektor Đerona.
- Jugoslavija živi i igra košarku – ali samo u Dubaiju
- Ključ za medalju – kontinuitet
- Mate Parlov – „bokserski genije, slučajni profesionalac i rođeni šampion“
Slabe lige, uspešne reprezentacije
Na 28. Svetsko prvenstvo u rukometu plasiralo se 12 evropskih reprezentacija, od kojih je pet sa Balkana, odnosno sa prostora bivše Jugoslavije.
Dragan Škrbić, bivši igrač i reprezentativac Srbije, smatra da recept za dobar plasman zemalja regiona leži pre svega u „podneblju“, koje je puno darovite dece za rukomet, i „individualnom talentu“.
„To je glavni uzrok zašto su reprezentacije iz bivše Jugoslavije uspešne i što su se skoro sve kvalifikovale na ovo prvenstvo“, govori nekadašnji rukometni as za BBC na srpskom.
Dobri rezultati nacionalnih timova beleže se uprkos tome što kvalitet pojedinih domaćih takmičenja nije na nivou nekadašnje velike jugoslovenske lige.
„Oseća se razlika u ekonomskom aspektu u odnosu na neke jače zemlje“, dodaje Škrbić.
Trenutno se u Ligi šampiona u rukometu takmiče slovenačko Celje i PPD Zagreb iz prestonice Hrvatske.
Da li će Orlovi visoko da polete na krilima Tonija Đerone?
Srbija je u preliminarnoj fazi Svetskog prvenstva ubedljivo pobedila Alžir i Katar, dok je sa jednim golom razlike izgubila od Nemačke.
„Od kada je selektor naše reprezentacije postao Toni Đerona, vidi se izuzetan napredak, znaju se pravila u igri i ponašanju, tako da liče na pravu ekipu i to se prenosi na teren“, kaže Škrbić.
Toni Đerona vodi reprezentaciju Srbije od maja 2020, zamenivši na mestu selektora Nenada Peruničića.
Ratko Nikolić takođe smatra da je Đerona vrhunski stručnjak, „što pokazuje i igra reprezentacije“.
„Mada mislim da smo definitivno još malo u grču jer se tačno vidi da nemamo tu slobodu na neki način, ali sam iskreno prezadovoljan igrom“, dodaje bivši rukometaš, a sadašnji poslanik vladajuće Socijalističke partije Srbije u Narodnoj skupštini.
Kaže da se pomak vidi i po tome što Srbiju „više niko ne može da dobije sa po 10, 15 golova razlike“.
„Sad smo na neki način sazreli, postavljen je novi sistem i siguran sam da ako se napravi jedan dobar kontinuitet sa Tonijem i ovom generacijom definitivno Srbija ima svetlu budućnost“, kaže Nikolić.
„Polako se vraća i dolazi u vrh svetskog rukometa“, dodaje.
Uspesi Jugoslavije i novoformiranih država
Jugoslavija je osvojila Svetsko prvenstvo u Švajcarskoj 1986. predvođena Veselinom Vujovićem i Vukovićem, Jovicom Cvetkovićem i Miletom Isakovićem.
Viceprvak sveta bila je i četiri godine ranije u Zapadnoj Nemačkoj, a bronzu je osvajala u Francuskoj 1970. i Istočnoj Nemačkoj 1974.
Najveći uspeh na Svetskim prvenstvima među bivšim jugoslovenskim republikama od osamostaljenja ostvarila je Hrvatska koja je osvojila turnir 2003.
Ova reprezentacija nije propustila niti jedno Svetsko prvenstvo od 1995, kada je na debiju na Islandu bila druga, a isti uspeh je ponovila u Tunisu 2005. i 2009, kao domaćin.
U Španiji 2013. hrvatski rukometaši osvojili su bronzu pobedivši reprezentaciju Slovenije.
Četiri godine kasnije u Francuskoj, Slovenci su im se revanširali takođe u borbi za treće mesto.
Reprezentativci Savezne Republike Jugoslavije, državne zajednice Srbije i Crne Gore, bili su bronzani 1999. u Egiptu i 2001. u Francuskoj.
Severna Makedonija je na svetskim prvenstvima učestvovala osam puta i najdalje je stizala do osmine finala, dok je reprezentaciji Crne Gore ovo drugo učešće.
Na ovogodišnje takmičenje, od bivših jugoslovenskih republika, jedina se nije plasirala Bosna i Hercegovina, koja je jednom učestvovala na svetskim prvenstvima – 2015. u Kataru.
Hrvatska, Slovenija i Crna Gora
Pored Srbije, sa prostora bivše Jugoslavije u grupnu fazu takmičenja plasirale su Hrvatska, Slovenija i Crna Gora i sve reprezentacije su prenele po dva boda.
Reprezentacija Hrvatske je sa devet golova razlike u prvoj utakmici turnira u grupi G izgubila protiv Egipta, da bi potom ubedljivo potukla Maroko i Sjedinjene Američke Države.
„Očekivao sam da će Hrvatska imati pad posle svih onih uspeha i maltene tri generacije koje su sve živo osvajale, ali je i ranije imala takve padove pa se iz toga dizala i bila još jača.
„Tako da mislim da je to jedna izuzetna rukometna tradicija i da će Hrvatska biti u skorijoj budućnosti ponovo na vrhu“, ističe Škrbić.
Za razliku od njegovog kolege koji Hrvate ipak ne vidi u trci za medalju, Ratko Nikolić smatra će njihova „odlična reprezentacija“, tražiti šansu u drugom krugu.
Slovenija je u grupi B takođe izgubila jednu utakmicu u poslednjem kolu od prvoplasirane Francuske, dok je slavila protiv Poljske i Saudijske Arabije.
„To je ekipa sastavljena od izuzetnih pojedinaca koji igraju skoro svi u Ligi šampiona tako da nije iznenađenje što dobro igraju“, objašnjava Škrbić.
Reprezentacija Slovenije koja je na Svetskom prvenstvu zaigrala tako što je dobila vajldkard – pozivnicu za timove koji se nisu kvalifikovali za takmičenje, odmeriće snage u grupnoj fazi sa još jednom bivšom jugoslovenskom republikom – Crnom Gorom.
„Crna Gora više ne predstavlja iznenađenje jer u svojim redovima isto imaju izuzetne igrače koji igraju u najvećim klubovima u Evropi.
„Evo već drugo veliko takmičenje gde beleže odlične rezultate i mogu da igraju na egal sa bilo kojom reprezentacijom“, ističe Škrbić.
Oni su zauzeli drugo mesto u grupi A iza Španije, a pobedili su Čile i Iran koji trenutno vodi proslavljeni jugoslovenski i crnogorski rukometaš i trener Veselin Vujović.
Prolazak u narednu fazu od reprezentacija iz regiona jedino nije obezbedila Severna Makedonija na čelu sa nekadašnjim asom Kirilom Lazarovom.
Favoriti i prognoza
Favoriti za osvajanje ovogodišnjeg Svetskog prvenstva su domaćin Švedska, branilac titule Danska, Španija, ali i Egipat.
Takođe, visoko je kotirana i Francuska za koju nastupa rođeni Nišlija – Nikola Karabatić, jedan od najboljih igrača na svetu kome je ovo deveto Svetsko prvenstvo, po čemu je i rekorder.
Međutim, Ratko Nikolić je optimista i po pitanju reprezentacije Srbije, koja u četvrtak igra „ključnu utakmicu“ sa još jednim favoritom – Norveškom.
„Mislim da smo na neki način sazreli da napravimo dobar rezultat“, ističe on.
Takođe, kaže da bih voleo i da ostale reprezentacije ostvare uspeh i plasman u četvrt finale „gde je sve moguće“ jer bi to, između ostalog, bilo „odlično za naš region“.
„Biće teško, ali bih ja pre svega voleo Srbija da uđe u četvrt finale, a zašto ne i Hrvatska“, dodaje Nikolić.
Njegov kolega iz reprezentacije Dragan Škrbić ne prognozira prolazak u nokaut fazu reprezentaciji Hrvatske zbog poraza od Egipta „velikom razlikom“, dok bi Slovenija i Srbija, ukoliko pobede sve tri preostale utakmice, mogle da se nadaju daljem prolasku.
Dodaje da bi prolazak Crne Gore u grupnoj fazi bio „veliko iznenađenje, ali je u sportu sve moguće“.
„Nije lako, ali mislim da realno i Slovenci i Srbi imaju kvalitet i mislim da će sigurno jedna od te dve ekipe proći u četvrtfinale“, zaključuje Škrbić.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]