Društvo

Besplatni vrtići, a nema mesta za svu decu

Boom93/N.Stojićević

Boom93/N.Stojićević

Nedovoljni kapaciteti predškolskih ustanova, liste čekanja i veliki broj upisane dece preko normativa hronični su problemi predškolskog vaspitanja i obrazovanja koje država godinama ne uspeva da reši. Problemi se ne rešavaju, a obećavaju se besplatni vrtići.

Problemi kapaciteta i liste čekanja u vrtićima postoje u većini gradova u Srbiji. Zato je u najmanju ruku upitno na osnovu čega predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavljuje mogućnost da vrtići budu besplatni za svu decu i da roditelj, kada razmišlja o drugom, trećem, četvrtom detetu, ne mora da brine da će ga to koštati novo obranište, već „samo treba da pošalje dete u vrtić“, piše Danas.

Vučić je u intervjuu TV Tanjug kazao da se razmišlja da vrtići, privatni i državni, budu besplatni za sve građane Srbije i da se time oni motivišu da imaju veći broj dece. Ideja je da za početak država preuzme na sebe troškove roditelja čija su deca starija od tri godine, a da kasnije budu besplatne i jaslice.

Baner Boom93 Android aplikacija

Maksimalna popunjenost vaspitnih grupa, preko kapaciteta i normativa, te nedostatak kapaciteta za upis sve zainteresovane dece, samo su neki od problema koje muči, između ostalih, i predškolsku ustanovu „Ljubica Vrebalov“ u Požarevcu, koja ove nedostatke navodi u svom izveštaju odnosno razvojnom planu za period od 2020. do 2024.

Takođe, nedostaje prostora u vrtićima za realizaciju pripremnog predškolskog programa. Tu je i nedovoljno aktivno učešće roditelja u vaspitno- obrazovnom radu.

Još uvek je prisutan problem smeštaja i ostajanja na listi čekanja dece uzrasta od jedne do tri godine. Porodice iz seoskih naselja se doseljavaju u grad i traže mesto u vrtiću, dok se broj stanovništva zbog odlaska iz zemlje takođe smanjuje. Zbog toga su predškolske, posebno grupe četvoročasovnog pripremnog programa sa jako malo dece ( od 5 do 10), a jaslene grupe dolaze do dvadesteoro dece,  što je iznad normativa.

Iako Grad Požarevac od pre tri godine subvencioniše privatne vrtiće za decu koja nisu prošla na konkursu za državni, predškolska ustanova rešavanje problema vidi u proširenju kapaciteta, adaptaciji objekata i izgradnji novih vrtića.

Lokalna zajednica bi trebalo da u saradnji sa predškolskom ustanovom napravi strategiju razvoja i planiranja širenja ponuda i kapaciteta. Takođe i radno vreme vrtića zahteva praćenje potreba porodice i funkcionisanja zajednice, i u skladu sa tim ga treba menjati, navodi se u izveštaju.