Društvo

Danas je 13. novembar: Svetski dan ljubaznosti

Foto/cveće pokloniti nekome/ ilustracija Pixabay

Foto/cveće pokloniti nekome/ ilustracija Pixabay

Na inicijativu Svetskog pokreta za ljubaznost i nekoliko humanitarnih organizacija, u Tokiju je 13. novembra 1998. godine održana prva konferencija o ljubaznosti.

Tom prilikom, na konferenciji  je donesena posebna deklaracija koja govori o toleranciji i prihvatanju različitosti, kao i da se malim znacima pažnje, ljudima oko sebe ulepša dan i bar malo popravi raspoloženje.

Trebalo bi da smo ljubazni svakoga dana ali 13. novembra to nam je obaveza, jer se tada  obeležava Svetski dan ljubaznosti, već 21. godinu zaredom.

Ne obeležava se podjednako u svim zemljama sveta, negde mu se pridaje veća a negde manja pažnja. Svetski dan ljubaznosti  posebno se obeležava u Kanadi, Japanu, Australiji, Nigeriji, Saudijskoj Arabiji, a sve veću popularnost stiče i u Indiji, Italiji, Singapuru, Velikoj Britaniji.

Ovaj dan je prilika da razmislimo o svojim dosadašnjim postupcima, postavljajući se iznad teritorijalnih, kulturoloških ili religionalnih granica i da shvatimo da smo deo globalnog društva, jer nismo ni bolji ni lošiji od pripadnika drugih kultura, rasa ili religija.

Inače, psihologija je dokazala da ljubaznost prema drugima direktno utiče i na našu sreću.

Dr Hamilton pozitivan uticaj ljubaznosti na čoveka objašnjava na stručan način i kaže da kada čovek bude ljubazan prema drugima, njegov mozak tada luči hormone dopamin i endorfin. Dopamin  je odgovoran za to kako se osećamo a endorfin nas čini srećnijim.

Ljubaznost oslobađa još jedan hormon a to je oksitocin. On smanjuje krvni pritisak i umiruje nervni sistem, tako da ljubaznost pozitivno utiče na kardiovaskularno zdravlje.

Ovo je stručno objašnjenje lekara u koje se svako najbolje sam uverio, kada se osetio bolje zato što je prema nekome bio prijatan ili učinio neko dobro delo.

Srbija ne obeležava ovaj dan posebnim akcijama

U Srbiji se ovaj dan ne obeležava posebnim akcijama, ali to ne bi trebalo da nas sprečava da pojedinačno uradimo nešto lepo za druge ljude. Da najdražim osobama poklonimo cvet, učinimo neko dobro delo prema neznancima ili prijateljima pošaljemo čestitku mejlom.

Osmehnuti se, zahvaliti se, pomoći starijoj osobi da pređe ulicu, ništa ne košta a čini da svima bude lepše. I onima kojima je lep gest namenjen ali i onima koji ga čine.

Zato nabacite osmeh na lice, udelite kompliment, pomozite, kupite poklon, zagrlite nekog, budite podrška, recite hvala, pošaljite poruku starim prijateljima.