Društvo

Janković: Pitanje dana kada će omikron stići u Srbiju

(BETAPHOTO/MILAN OBRADOVIC/DS)

(BETAPHOTO/MILAN OBRADOVIC/DS)

Pitanje je dana kada će novi soj virusa korona omikron stići i u Srbiju, kaže zamenik direktora Kliničkog centra Niš, anesteziolog Radmilo Janković.

Janković napominje da nema dovoljno informacija o tome kako nova mutacija utiče na širenje virusa i kliničke slike zbog čega, ističe, treba ozbiljnu shvatiti novonastalu situaciju.

“Logično je pretpostaviti da Srbija neće biti izolovano ostrvo i da je pitanje sata kada će se pojaviti prvi zaraženi novim sojem korona virusa, ostaje samo da se reorganizujemo i vidimo šta nam je činiti”, rekao je Janković za Tanjug.

Baner Boom93 Android aplikacijaUkazuje da je glavna strepnja oko novog soja da li će se lakše širiti, izazivati teže kliničke slike i koliko će vakcine koje su trenutno u upotrebi biti efikasne protiv nove podvarijante.

Janković kaže da je moguće da efikasnost vakcina neće biti na istom nivou kao za izvorni, vuhanski soj virusa, što se, kako kaže, pokazalo i kod delta soja, ali smatra da treba sačekati i videti efekte.

“Sve vakcine, uslovno rečeno moderne vakcine, koje su u opticaju u zapadnim zemljama ciljaju spajk protein kao osnovni deo virusa na kojem je nova mutacija”, rekao je Janković.

Kada je reč o patogenosti novoj soja virusa, ne očekuje da će biti veća i da će uzrokovati teže kliničke slike.

“Što se tiče lakšeg širenja, verovatno je to moguće i treba biti obazriv, jer smo pokazali da stvari gledamo prilično lagodno. Ali, mislim da će upozoravajuća reakcija ostatka sveta možda i nas naterati da ovog puta budemo ozbiljniji”, kazao je Janković.

Napominje da sve dok postoji mogućnost da se virus nesmetano širi i da se razmnožava u nevakcinisanima koji su, kako kaže, najosetljiviji, mogu da se javljaju nove mutacije.

“Nije isključeno da neke takve mutacije budu i slabije, koje će na kraju dovesti da virus ima samo endemski karakter, ali svaka dosadašnja mutacija je bila opasnija od prethodne”, rekao je on.

Uveren je da bi, da je više od 70 svetske populacije vakcinisano, postojala manja mogućnost za razvijanje “mutanata”.