Društvo

Koliko košta štednja struje – najveća korist od najvećih ulaganja

FOTO: ilustracija/pixabay

FOTO: ilustracija/pixabay

Poskupljenje struje od novembra donosi domaćinstvima račune veće za, u proseku, osam odsto. Mogu li građani da smanje utrošak električne energije za bar pet odsto kako bi ostvarili popuste na te skuplje račune i koja ušteda „najviše košta“?

Što smo mogli da uštedimo – uštedeli smo, kaže nekolicina građana sa kojima je razgovarao N1.

„Uključujemo mašine za veš po jeftinoj struji, kuva se ‘nabrzinu’, peglamo samo ono što što se mora, telefone ne ostavljamo noću na punjaču, bojleri su uključeni dok spavamo, jedino nam frižideri i zamrzivači rade non-stop. Jedino još da kosu prestanemo da sušimo fenom i televizor da ištekamo iz zida“, kaže nam nekoliko Beograđana odgovarajući na pitanje uspevaju li da smanje potrošnju struje.

Srećom, saglasni su svi – još nije toliko zahladnelo da neki od njih moraju da uključuju grejanje, a drugi koji su priključeni na gradske toplane – da se dogrevaju klimama i grejalicama.

Da bi dobili popuste od 20 do 40 odsto na račune za struju, građani će morati da smanje potrošnju električne energije za više od pet odsto u odnosu na prošlu ili pretprošlu godinu, podsetilo je resorno ministarstvo. Najavljeni su i popusti od pet odsto ukoliko se više troši „jeftinija“ struja.

A saveti kako uštedeti su brojni – među njima su i oni koji ne iziskuju dodatni trošak, i oni u čiju se efikasnost sumnja, ali i oni čije sprovođenje košta, ali se isplate na duge staze.

Tako saveti kreću od kuvanja u ekspres loncu umesto u običnom, zatim poklapanja šerpi u kojima se hrana kuva (što svako iole vešt u kuhinji odavno primenjuje), ili isključivanja rerne 10 minuta pre kraja pečenja… Preko korišćenja prirodnog umesto veštačkog osvetljenja, zamene običnih sijalica onim štedljivim, pa do zamene bele tehnike onim više energetske klase, ugradnje takozvanih inverter klima umesto običnih, zamene stolarije u kućama i stanovima i na kraju – ugradnje fasadne izolacije.

Više pročitajte na LINKU.