Društvo

Oglasili se direktor Uprave za zaštitu bilja i Ministarstvo povodom pesticida u breskvama i upotrebe hlorpirifosa

Foto: Pixabay ilustracija

Foto: Pixabay ilustracija

Direktor Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede Nebojša Milosavljević rekao je danas da je u planu zapošljavanje novih inspektora, koji će kontrolisati plasman voća na tržište, a trenutno su 134 na terenu.

Bezbednost hrane kontroliše se i digitalno, analizom rizika, izjavio je Milosavljević Radioteleviziji Srbije.

„U toku su analize breskvi vraćenih iz Hrvatske zbog prisustva pesticida hloropirifosa, koji je zabranjen u Evropskoj uniji i Srbiji od kraja prošle godine, ali se i dalje koriste. Država je dozvolila interventan uvoz hloropirifosa, ali samo za zaštitu šećerne repe. Ako se ustanovi da je insekticid završio i u proizvodnji drugih kultura biće pokrenuta krivična odgovornost”, rekao je Milosavljević.

Hloropirifos je zabranjen jer je toksičan i utiče na gene.

Direktor instituta za voćarstvo iz Čačka Darko Jevremović izjavio je da kada se pojedine aktivne materije povuku iz prometa i zabrane u određenim zemljama, one još postoje u zalihama koje treba da se potroše.

Proizvođači to koriste, tako da nekada ne ispoštuju dozu, koncentraciju, optimalan rok primene i kada se urade analize iz njihovih voćnjaka dođe do takvih situacija. Stručnjaci rešenje vide u obukama za poljoprivrednike, propisane zakonom 2019. godine, ali odložene zbog korone.

Milosavljević tvrdi da je procena da je potrebno da oko 200.000 poljoprivrednika prođe obuku.

Ministarstvo: Upotreba hlorpirifosa dozvoljena samo za šećernu repu

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je, kako se navodi u saopštenju, nakon konsultacija sa stručnom javnošću, donelo odluku o davanju dozvole za ograničenu i kontrolisanu primenu sredstava za zaštitu bilja na bazi hlorpirifosa isključivo za tretiranje šećerne repe i svako neovlašćeno korišćenje te vrste preparata za druge kulture je zabranjeno zakonom i strogo kažnjivo.

„Suočeni sa ozbiljnim problemom opstanka proizvodnje šećerne repe, kao strateške biljne kulture za našu zemlju, Ministarstvo je razmatralo podnete zahteve proizvođača šećerne repe, i donelo takvu odluku uzimajući u obzir preporuke Stručnog saveta za sredstva za zaštitu bilja, kao i praksu koje u ovakvim situacijama koriste i zemlje članice EU”, navodi Ministarstvo.

Kako tvrde, sagledane su sve relevantne činjenice i trenutna situacija vezano za proizvodnju šećerne repe, kao i značaj proizvodnje ove kulture za našu zemlju.

„Imajući u vidu da su površine pod šećernom repom značajne, kao i da se radi o strateškom proizvodnu, neophodno je da se poljoprivrednim proizvođačima omogući sigurna proizvodnja i prinos”, dodaju.

Kako ističu, zbog ukidanja sredstava za zaštitu bilja na bazi aktivne supstance hlorpirifosa, dovedeno je u pitanje suzbijanje repine pipe koja predstavlja značajni ekonomski štetni organizam u šećernoj repi.

„Za proizvođače šećerne repe kritička tačka za proizvodnju je od njenog nicanja pa do formiranja prvih listova, kada se pojavljuje repina pipa koja desetkuje usev i za čije suzbijanje u tom momentu ne postoji prihvatljiva, dovoljno efikasna zamena za sredstva na bazi hlorpirifosa”, kažu iz Ministarstva.