Društvo
Pacijent kome je juče zakazana operacija kolena stići će na red za 1.460 dana
Ilustracija/pixabay
U Srbiji trenutno na operacije i dijagnostiku čeka 74.178 pacijenata, pokazuje presek stanja na Listi čekanja Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) na dan 25. septembar.
To je za 82 manje u odnosu na dan pre.
„Kumulativno u septembru bilo je 5.876 usluga pruženih licima sa Liste i 6.227 usluga licima mimo nje, dok je sa Liste čekanja obrisano 2.255„, navodi se na sajtu RFZO, prenosi Danas.
Inače, prema dostupnim podacima RFZO, najviše ljudi čeka na endoprotezu kolena, čak 20.162. Samo na Institutu za ortopedsko-hiruške bolesti Banjica za ovu operaciju čeka 9.035 pacijenata. Poslednji koji je na listu dospeo 25. septembra, na red će doći tek za četiri godine (25. septembra 2027.)
Druga po redu je operacija katarakte sa ugradnjom intraokularnog sočiva koju čeka 17.615 pacijenata, sledi ugradnja endoproteze kuka koju čeka 14.162 osobe. Na listi prvih pet su i MR pregled glave na koju čeka 4.833 pacijenata kao i MR pregled kičmenog stuba za 4.449 osoba.
Podsetimo, krajem jula RFZO je objavio da je prepolovljen rok čekanja za ugradnju endoproteze kuka i kolena.
„Od kada je RFZO počeo da preusmerava pacijente koji najduže čekaju na ugradnju veštačkog kuka i kolena, vreme čekanja na operaciju na Institutu za ortopediju „Banjica“ skraćeno je za čak šest godina. U aprilu, kada je RFZO ponudio pacijentima da budu operisani u ustanovi u kojoj je vreme čekanja najkraće, na ‘Banjici’ su osiguranici upisivani za 2033. godinu, dok će sada poslednji upisani pacijenti doći na red za četiri godine„, naveli su iz RFZO.
Takođe su naveli i da uporedo rade i na ažuriranju liste čekanja kako bi se utvrdio stvarni broj pacijenata koji žele da se operišu što je dovelo do toga da najduži period čekanja na intervenciju bude znatno kraći.
Prema njihovim navodima, RFZO će zajedno sa zdravstvenim ustanovama, nastaviti da radi na tome da period čekanja na operaciju bude maksimalno godinu dana.
Pacijenti se upućuju u 30 državnih zdravstvenih ustanova na teritoriji Srbije koje su se izjasnile da imaju kadrovske i tehničke kapacitete da preuzmu pacijente iz drugih ustanova.
„Prilikom zakazivanja operacije vodi se računa kako o tome da pacijent bude operisan u što kraćem roku, tako i o tome da bude preusmeren u bolnicu koja je najbliža mestu u kojem živi. Do sada su operacije rađene u UKC Niš, Kliničko bolničkim centrima Zemun i Zvezdara, bolnicama Vrbas, Čačak, Ćuprija, Pančevo, Aleksinac, Šabac…„, objasnili su tada iz RFZO i napomenuli da se hitna stanja zbrinjavaju bez čekanja.
Komentari