Po ovakvim vrućinama požarevačka Hitna pomoć često ima više intervencija, kaže dr Milica Vujčić iz Hitne pomoći.
„Veći broj intervencija imamo u poslednje vreme jer su ovo zaista ekstremne temperature, na otvorenim prostorima, na javnim mestima, zbog pada pritiska I kolapsa“, kaže doktorka.
Zato savetuje građane da izbegavaju direktno izlaganje suncu, kao i fizičke aktivnosti, kada su najveće vrućine.
„Neka ne izlaze napolje u najtoplijem delu dana. Bitno je piti dosta tečnosti, najviše vode. Važno je nositi i svetliju garderobu od prirodnih materijala. Кada je u pitanju ishrana, treba jesti laganiju hranu. Hrana treba da bude što manje kalorična, sa što više voća i povrća. Kako dodaje ono što je najbitnije, kada se gubi tečnost, gube se i elektroliti i soli, tako da slana supa može da nadoknadi taj gubitak elektrolita“, naglašava.
Doktorka dodaje da je zbog visokih temperatura i pada koncentracije kod ljudi koji rade na otvorenom, povećan i broj povreda.
Takođe, kako je ranije za Boom93 rekla dr Vujčić, prostorije u kojima boravite treba da budu klimatizovane, ali treba da vodimo računa da razlika u temperaturi spoljašnje sredine i prostorija u kojima smo ne prelazi deset stepeni – iako to zvuči pomalo nerealno.
Više saveta dr Vujčić, koji uključuju i preporuke za zaštitu na plažama, čitajte u našem tekstu OVDE.
Podrži Boom93
Boom93 je pokrenuo svoj shop - boom93shop, a kupovinom nekog od artikala podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako koliki bio, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
Podrži Boom93
Dodaj komentar