Izbori 2024

Šta kaže opozicija o izbornim rezultatima

Foto: R. Momirović

Foto: R. Momirović

Opozicija je na lokalne izbore izašla podeljena, neke stranke su se odlučile da ne izađu na izbore tvrdeći da vlast nije osigurala fer uslove, dok su pojedine učestvovale na lokalnim izborima 2.juna. Sve izborne liste opozicionog bloka prešle su cenzus i osvojile mandate. Boom 93 ih je pitao koliko u zadovoljni rezultatima izbora i šta očekuju u narednom periodu.

Spasojević: “Od novog saziva Skupštine Grada očekujem da promenimo političku klimu i čvrsto zaštitimo interese građana”

“Zahvaljujem se sugrađanima koji su prepoznali iskrenu borbu da naš grad vratimo u službu svih građana. Svako od birača nas je obavezao da vratimo dostojanstvo našem gradu. Od novog saziva Skupštine Grada očekujem da promenimo političku klimu i čvrsto zaštitimo interese građana. Uprkos fantomskim listama koje je sama Srpska napredna stranka kandidivala protiv nas, ucenjenim i iznuđenima biračima vlasti, pozivanju na bojkot, opozicija je u odborničkim mandatima dobila dvocifreni broj predstavnika građana. Dakle, postoji egzaktan broj građana koji su za demokratiju, rast i razvoj našeg društva i našeg grada, stavljanje opšteg interesa iznad pojedinačnog.”, rekla je Dragana Spasojević, prva sa liste “Biram borbu – Požarevac koja je osvojila najviše mandata među opozicijom.

Dragana SpasojevićFoto: J. Milenković

Blagojević: Izbori su protekli opet uz razne tenzije ali u krajnjoj liniji smo zadovoljni

Grupa građana Iskorak – dr Zvonko Blagojević – Milan Tadić" osvojila je 4 mandata u Požarevcu i 1 u Kostolcu.

 “Izbori su protekli opet uz razne tenzije ali u krajnjoj liniji smo zadovoljni iako smo ocekivali više mandata i u Požarevcu i u Kostolcu. S obzirom na pauzu, jer smo na prošlim izborima perfidno eliminisani u Pozarevcu, tim je treći rezultat veći uspeh. Za rad Skupštine ćemo tek videti šta može da se očekuje kad budemo znali ko će da upravlja Gradom i Skupštinom. Nisam optimista da će biti bolje."

Vasić: Brojka koju je naša lista osvojila i liste ostalih opozicionih stranaka je broj hrabrih, nezavisnih ljudi ovog grada.  

“Lista “Moj Grad, Moje Selo - Moji Ljudi” osvojila je 1161 glas požarevljana i kostolčana ili 3,64%. Pre svega hvala im na poverenju koje su nam dali na ovim izborima. Takođe hvala i ljudima koji su ispred naše koalicije bili na biračkim mestima kao i članovima Gradske Izborne Komisije. Odradili su veliki i značajan posao. Predizborna kampanja bila je izuzetno kratka, a sa druge strane i neadekvatno propraćena od strane „mnogobrojnih“ lokalnih medija. Sa jedne strane imali smo izveštavanje u punom obimu i funkcionersku kampanju, a sa druge u pojedinim „medijima“ opozicije nije bilo ni u tragovima. 

Postigli smo najviše što u ovom trenutku i sa ovakvom konstalacijom snaga u resursima i ljudstvu se moglo postignuti.  Izbori moraju da budu slobodni to nažalost ovi nisu bili, građani su bili pod velikim pritiskom vlasti kao i uvek. Zato je brojka koju je naša lista osvojila i liste ostalih opozicionih stranaka praktično broj hrabrih, nezavisnih ljudi ovog grada.  Protiv takvog pritiska opozicija nema načina da se suprodstavi vlasti osim da ohrabri građane da istupe protiv takvog nasilja.  U narednom periodu predstoji nam rad kako u skupštini da nastavimo tamo gde smo stali tako i ojačavanje sopstvenih redova”, kaže za Boom 93 Slobodan Vasić, prvi na listi.

FOTO: Boom93Slobodan Vasić

Lazić: Izborni rezultat je po nama lošiji od očekivanog

Lista “Jedina Nada za Požarevac POKS” osvojila dva odbornička mandata za požarevački parlament i dva u Kostolcu.

“Pre svega bih želeo da se zahvalim svim građanima koji su podržali naše izborne liste u Kostolcu i u Požarevcu. Važna je prisutnost monarhista u lokalnim skupštinama u kojima smo zastupljeni sa po 2 mandata, u Kostolcu i Požarevcu. Izborni rezultat je po nama lošiji od očekivanog, ali potrudićemo se da u narednom periodu radimo na što većoj i široj promociji Pokreta Obnove Kraljevine Srbije, kao vernoj ideji i ideologiji oko koje smo se okupili, što ce i biti naša tema u narednom skupštinskom sazivu. Glas monarhista se mora čuti. Zahvalio bih se svim ostalim građanima koji su na izborima učestvovali, naveo je Nikola Lazić prvi na listi.

 

Predsednik Gradskog odbora Srpske napredne stranke Miodrag Stepanović zahvalio se juče građanima na podršci koalicionoj listi “Aleksandar Vučić – Požarevac sutra” i “Aleksandar Vučić – Kostolac sutra".

“Ovo je velika pobeda naše koalicione liste u Požarevcu i Kostolcu”, rekao je Stepanović.  

Istakao je da su izbori završeni bez bilo kakvih incidenata, te je pobeda “apsolutno čista”.

Podsetimo, prema podacima Gradske izborne komisije Požarevac na 100 odsto obrađenih biračkih mesta lista "Aleksandar Vučić- Požarevac sutra" osvojila je 64,31 odsto glasova ili 47 mandata. 

Predsednik Gradskog odbora Srpske napredne stranke Miodrag Stepanović zahvalio se juče građanima na podršci koalicionoj listi “Aleksandar Vučić – Požarevac sutra” i “Aleksandar Vučić – Kostolac sutra".

Mandate su osvojile i sledeće liste: 

Grupa građana Iskorak – dr Zvonko Blagojević – Milan Tadić – 6,29 odsto odnosno 4 mandata

Vlaška stranka – Ljiljana Ugrinović-  4,02 odsto odnosno 3 mandata

Mi glas naroda – Požarevac- 3,73 odsto odnosno 2 mandata

Biram borbu – Požarevac NPS,DS,NS -  11,68 odnosno 8 mandata

Jedina NADA za Požarevac POKS- 3,48 2 odnosno  2 mandata

Moj grad, Moje selo – Moji ljudi- 3,64  odnosno 2  mandata

Na lokalnim izborima, građani su birali odbornike za Skupštinu Gradske opštine Kostolac.

Za odbornike skupštine gradske opštine Kostolac lista "Aleksandar Vučić – Kostolac sutra" osvojila je  58,47 odsto odnosno 14 mandata.

Grupa građana u Kostolcu i našim selima pripada više – 8,92 odsto odnosno 2 mandata

Jedina NADA za Kostolac – Pokret obnove kraljevine Srbije (POKS)   8,76 odsto odnosno 2 mandata

Grupa građana Iskorak – dr Zvonko Blagojević – Mita Gavrilov – 7,52 odsto odnosno 1 mandat

Biramo borbu- Kostolac-Narodni pokret Srbije- Narodna stranka-Novo lice Srbije- 6,84 odsto odnosno 1 mandat

Srbija centar- Srce-  5,85 (1 mandat).

Ovo su bili tek drugi lokalni izbori u istoriji obnovljenog višestranačja koji se održavaju samostalno, nezavisno od republičkih ili predsedničkih.