Produkcija

"Nasilje pre nasilja": Razotkrivanje korena i mehanizama nasilja nad ženama (AUDIO)

Foto: Ana Batrićević / Novinarke protiv nasilja

Foto: Ana Batrićević / Novinarke protiv nasilja

Boom93 pokrenuo je saradnju sa Fabrikom kreativnosti. Fabrika kreativnosti je mali medij koji se bavi multimedijalnim pristupom i narativnim storytellingom kreiranju sadražaja sa fokusom na podkaste. Njihov glavni podkast je podkast Umologija - koji se bavi time kako političko-socijalno stanje oko nas utiče na naše mentalno zdravlje i dobrobit.

Peta epizoda četvrte sezone podkasta "Umologija” istražuje suptilne korake koji vode do nasilja nad ženama, sa psihološkinjom i rukovoditeljkom Sigurne kuće u Novom Sadu Nadom Padejski Šekerović. Fokus epizode nije samo na očiglednim manifestacijama nasilja, već na obrascima koji prethode prvom udarcu ili otvorenom zlostavljanju.

Dinamika kontrole: od ljubavi do izolacije

Prema rečima psihološkinje Nade Padejski Šekerović, nasilje u partnerskim odnosima retko počinje direktnim fizičkim aktima. Ono često započinje kao i svi drugi odnosi: obasipanjem pažnjom i ljubavlju, da bi se postepeno uvodili sitni elementi kontrole, poput ljubomornih komentara i manipulacija.

„Žene su kulturološki naučene da posesivnost i ljubomoru tumače kao brigu i ljubav, što dodatno otežava prepoznavanje problema“, ističe Padejski Šekerović.

Kontrola se vremenom pojačava kroz zabrane – od odlučivanja s kim će se žena viđati do upravljanja njenim finansijama. Ove suptilne promene, kako naglašava Padejski Šekerović, često se pravdaju ljubavlju, ali one zapravo predstavljaju pokušaje izolacije i nametanja moći.

Prepoznati nasilje: Zašto je teško?

Jedna od ključnih poruka epizode jeste važnost osvešćivanja činjenice da nasilje nije samo fizičko. Verbalno, emocionalno, ekonomsko i seksualno nasilje ostavljaju trajne posledice na žene i decu.

„Nasilje se hiljadama godina smatralo porodičnom stvarju, o kojoj se ćutalo. Prepoznavanje i prijava nasilja, kao i izlazak iz takvih odnosa, nose niz sistemskih i psiholoških izazova,“rekla je vodteljka i podkast producentkinja Umologije Aleksandra Bučko.

Pored toga, predrasude i društvena očekivanja često otežavaju ženama da potraže pomoć. Neke od najčešćih predrasuda uključuju uverenja da će se nasilnik promeniti ili da nasilje ne ostavlja posledice na decu.

„Istina je da nasilje ima cikličan karakter i često prelazi iz jednog oblika u drugi,“ objašnjava Padejski Šekerović, naglašavajući važnost edukacije i sistemske podrške.

“Predrasuda koja je važna - da nasilje ne utiče na decu i da deca ne znaju da se nasilje dešava. Tu predrasudu često imaju žene, koja je pogrešno uverenje. Dete uvek zna da se nasilje dešava čak i u ranoj fazi razvoja. Dete je uvek svesno nasilja i nasilje ostavlja posledice po njega. Na različitim nivoima svesti, mentalnog i fizičkog zdravlja dete trpi posledice od tog nasilja”, naglasila je Padejski Šekerović. 

Sistem zaštite: Spor je, ali postoji

Uprkos postojećim zakonima i strategijama, kao što su Zakon o sprečavanju nasilja u porodici i Istanbulska konvencija, procesi zaštite često su spori.

„Sistem funkcioniše, ali je važno da žene budu istrajne u prijavi i da znaju da oporavak zahteva vreme,“ dodaje Padejski Šekerović.

Poziv na nultu toleranciju

Zaključak epizode poziva na razbijanje društveno ukorenjenih mitova o nasilju i nultu toleranciju prema svim oblicima nasilja.

Svaka žena ima pravo na život bez straha i poniženja, poruka je nove epizode podakasta Umologija, ukazujući na to da je odgovornost na celom društvu da stvori sigurno okruženje za sve svoje članove.

Epizodu su kreirale Marija Marčeta i Aleksandra Bučko

Naslovna fotografija: Ana Batrićević / Novinarke protiv nasilja

Produkcija: Fabrika kreativnosti