BBC News

Eksperiment sa Tamnom energijom uzdrmao Ajnštajnovu teoriju univerzuma

A collection of galaxies in space of various sizes.

A collection of galaxies in space of various sizes.

Novo istraživanje moglo bi da dovede do suštinskog preispitivanja naših saznanja o prirodi prostora i vremena.

Sila koja gura galaksije jedne od drugih se ne ponaša onako kao što bi trebalo
ESA
Sila koja gura galaksije jedne od drugih se ne ponaša onako kao što bi trebalo

Misteriozna sila zvana Tamna energija, koja utiče na širenje univerzuma, mogla bi tokom vremena da se menja, otkrili su naučnici.

Ovo otkriće, iako još u ranoj fazi, u suprotnosti je sa aktuelnom teorijom Alberta Ajnštajna.

Potrebno je više podataka da bi ti rezultati bili potvrđeni, ali među naučnicima koji učestvuju u istraživanju uzbuđenje raste.

Neki veruju da su na ivici jednog od najvećih astronomskih otkrića u čitavoj generaciji, a koje bi moglo da navede na suštinsko preispitivanje našeg viđenja univerzuma, u šta spada čak i sama priroda prostora i vremena.

Čak i neki od najopreznijih i najcenjenijih istraživača koji su učestvovali u istraživanju, poput profesora Ofera Lahava, sa Univerzitetskog koledža u Londonu, oduševljeni su sve većom količinom dokaza.

„Ovo je dramatičan trenutak", rekao je on za BBC.

„Mogli bismo da budemo svedoci promene paradigme u našem razumevanju univerzuma."

Otkriće Tamne energije iz 1998. bilo je samo po sebi šokantno.

Sve do tada stav je bio da će se posle Velikog praska, koji je stvorio univerzum, njegovo širenje usporiti pod dejstvom sile gravitacije.

Ali opservacije američkih i australijskih naučnika pokazale su da se širenje zapravo ubrzava.

Nisu imali predstavu koja pokretačka sila stoji iza toga toga, tako da su joj dali ime koje označava njihovo odsustvo razumevanja – Tamna energija.

A blue telescope inside a dome. It consists of a square base on which sits a circular ring from which a thick cream coloured antennae protrudes.
DESI
Spektroskopski instrument za Tamnu energiju ima 5.000 optičkih kablova od koji se svaki ponaša kao mini-teleskop

Iako ne znamo šta je Tamna energija – ona je jedna od najvećih misterija u nauci – astronomi mogu da je izmere, kao i to da li se ona menja, posmatrajući ubrzanje galaksija jednih od drugih u različitim tačkama u istoriji univerzuma.

Osmišljeno je nekoliko eksperimenata kako bi se pronašli odgovori.

Među njima i Spektroskopski instrument za Tamnu energiju (DESI) u Nacionalnoj opservatoriji Kit Pik kod Tusona, u američkoj saveznoj državi Arizoni.

On se sastoji od 5.000 optičkih kablova i svaki kontroliše teleskop koji skenira galaksije pri velikim brzinama.

Prošle godine, kad su istraživači DESI-ja pronašli nagoveštaje da se sila koju vrši tamna energija tokom vremena menja, mnogi naučnici su pomislili da je to „mrlja" u podacima koja će vremenom nestati.

Umesto toga, godinu dana kasnije, ta mrlja je samo rasla.

„Dokazi su sada jači nego što su bili", kaže profesor Sešadri Nadatur sa Univerztiteta u Portsmutu.

„Izveli smo mnoge dodatne testove, upoređujući ih sa prvom godinom, i posle njih smo postali sve sigurniji da na rezultate ne utiče neki nepoznati efekat u podacima koje nismo uzeli u obzir", kaže on.

„Neobični" rezultati

Podaci još nisu prešli prag koji bi ih opisao kao „otkriće", ali su naveli mnoge astronome da obrate pažnju, poput Ketrin Hejmans, astronomkinje sa Univerziteta u Edinburgu.

„Čini se da je Tamna energija još neobičnija nego što smo mislili", kaže Hejmans za BBC njuz.

„Podaci su 2024. bili prilično novi, niko nije bio baš sasvim siguran u njih i ljudi su mislili da mora da se uradi još mnogo toga.

„Ali sada ima više podataka i mnogo detaljnih analiza naučne zajednice, i, iako još uvek postoji šanse da bi taj 'mrlja' mogla da nestane, postoji i mogućnost da se približavamo veoma velikom otkriću."

Grafika svemirskog teleskopa u prvom planu dok uzima podatke iz stotina galaksija u pozadini. Euklid ima sivu osnovu na kojoj se nalazi manja siva pravougaona kutija, a na kojoj je, opet, cilindrični predmet. Na jednoj strani su solarni paneli, i štit od vreline od zlatne folije
ESA
Grafika svemirskog teleskopa u prvom planu dok uzima podatke iz stotina galaksija u pozadini

Šta, dakle, izaziva ovu varijaciju?

„Niko ne zna", veselo priznaje profesor Lahav.

„Ako je ovaj novi rezultat tačan, onda moramo da pronađemo mehanizam koji izaziva tu varijaciju, a to bi moglo da podrazumeva potpuno novu teoriju, zbog čega je sve ovo toliko uzbudljivo."

DESI će u naredne dve godine nastaviti da sakuplja još podataka, sa planovima da se izmeri otprilike 50 miliona galaksija i drugih jarkih objekata, a u pokušaju da se otkrije da li su ove opservacije nedvosmisleno tačne.

„Trenutno dopuštamo univerzumu da nam sam kaže kako to funkcioniše, a on nam možda govori da je komplikovanije nego što smo mislili", rekao je Andrej Čučeu, postdoktorski istraživač iz Nacionalne laboratorije Lorens Berkli u Kaliforniji.

Više detalja o prirodi Tamne energije saznaće misija Euklid Evropske svemirske agencije (ESA), svemirski teleskop koji će moći da vidi dalje od DESI-ja i dođe do još više detalja.

Lansiran je 2023. godine i ESA je danas objavila nove slike iz svemirske letelice.

DESI saradnja obuhvata više od 900 istraživača više od 70 institucija iz čitavog sveta.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]