BBC News
Onlajn nastava na fakultetima u Srbiji: Konfuzan početak, neizvestan kraj
studenti, studentski protest, indeks, studentski indeks
Predavanja na daljinu počela su na nekim fakultetima uprkos protivljenju studenta u blokadi.
Umesto najavljenog izlaska iz krize, uvođenje onlajn nastave poslednjih nedelje stvorilo je još veću konfuziju i podele na pojedinim fakultetima.
Više od 60 visokoobrazovnih ustanova dobilo je dozvolu Ministarstva prosvete za izvođenje nastave na daljinu dok traju studentske blokade, poslednji su podaci Nacionalnog tela za akreditaciju (NTA).
To što je saglasnost dobijena ne znači međutim da se predavanja i održavaju.
Tamo gde ih ima, modeli nastave se razlikuju, a pred posebnim izazovom su fakulteti na kojima je laboratorijski rad nezamenljiv.
„Veliki broj profesora podržava zahteve studenata, ali nisu želeli da školska godina propadne.
„Pokušavamo da studentima koji žele da nastave godinu pružimo neki oblik nastave i, nadamo se, ispita.
„Imamo puno studenata kojima je ostalo malo ispita do diplome", kaže Branislav Boričić, profesor Ekonomskog fakulteta, na kome je počela onlajn nastava.
Studenti su prethodnih pola godina blokirali fakultete tražeći ispunjenje zahteva povezanih sa stradanjem 16 ljudi u padu nadstrešnice u Novom Sadu, na šta je vlast odgovorila da je sve što je traženo i ispunjeno.
Učesnici blokada su to odbacili i pridružili dodatne zahteve, među kojima je i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Vlada je u međuvremenu izmenila propise smanjujući plate zaposlenima na univerzitetima, zbog čega je poslednja zarada za neke od njih bila svega nekoliko hiljada dinara.
Posle ovog finansijskog udarca, ređale su se objave o uvođenju onlajn nastave.
„Cilj vlasti je da podstakne podele na fakultetima ko je prešao na onlajn nastavu, a ko nije.
„To je perfidna igra da se naruši jedinstvo koje je bilo na zavidnom nivou", kaže Janko Baljak, reditelj i profesor Fakulteta dramskih umetnosti, za BBC na srpskom.
Za nadoknadu „više ne postoje ni teoretske šanse", smatra on.
Studenti u blokadi usprotivili su se uvođenju onlajn nastave, poručujući da od blokada neće odustati.
„Onlajn nastava nije uvedena da bi se studentima omogućilo obrazovanje, već da bi se ugušio studentski bunt", kaže Dušan Tasić, student Medicinskog fakulteta u Nišu, za BBC na srpskom.
U međuvremenu, iz Ministarstva prosvete stigao je stav da upis na fakultete ne može da počne dok se ne završi nadoknada.
„S obzirom da nije počelo nadoknađivanje nastave, mi danas ne znamo kada se završava školska godina", rekao je ministar prosvete Dejan Vuk Stanković.
- Sukob države i univerziteta u Srbiji: Živo sećanje na 'Šešeljev' zakon iz 1998.
- Izlazak studenata na 'izbornu utakmicu' - zašto sada
- Blokada fakulteta u Srbiji: Profesorima smanjene plate, inspekcija na vratima
Ko je počeo onlajn nastavu?
Ceo Univerzitet u Kragujevcu i i Državni univerzitet u Novom Pazaru dobili su saglasnost Ministarstva prosvete za izvođenje nastave na daljinu.
Dobila ju je i većina fakulteta Novosadskog univerziteta, manji broj viskoškolskih ustanova u Nišu, i najmanje njih u Beogradu.
Među fakultetima koji imaju saglasnost je Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu, sa koga su se i raširile blokade visokoškolski ustanova prošle godine.
Onlajn nastave na FDU-u nema, tvrdi Janko Baljak.
„Niti nastava na našem fakultetu može tako da se izvodi.
„Na filmovima, pozorišnim predstavama radi se tokom cele godine. To nije proces koji može da se sabije u mesec dana i da možemo da kažemo da smo odškolovali reditelje ili glumce", kaže on za BBC na srpskom.
Na spisku NTA-a je i Fakultet tehničkih nauka (FTN) u Novom Sadu, čiji studenti takođe kažu da onlajn nastava nije ni počela.
„Onlajn nastave neće biti dok se studenti i predstavnici fakulteta ne dogovore”, kaže Aleksa Savić, student FTN-a, za BBC na srpskom.
Kada će taj dogovor biti postignut, ne može da kaže.
Kako izgleda onlajn nastava?
Različito.
Neki studenti potvrdili su za BBC na srpskom da imaju takozvani asinhroni model, što znači da profesori postavljaju prezentacije i druge materijale na onlajn platforme, a studenti mogu da im pristupe u koje god vreme žele.
Na Ekonomskom fakultetu u Beogradu održavaju se i predavanja preko aplikacija Zuma i Timsa, tako da studenti i profesori mogu da razgovaraju, kaže profesor Boričić.
„Naravno da je onlajn nastava drugog kvaliteta. Radije bismo bili u učionici, ali za naše gradivo to nije veliki problem.
„Veći je problem kratko vreme koje imamo, zbog čega moramo da radimo i vikendom, a potom i da organizujemo ispitne rokove na svakih 15-20 dana”, kaže.
Koji su problemi sa onlajn nastavom?
Dok pojedini fakulteti, poput Ekonomskog, mogu da prenesu gradivo i nastavom na daljinu, za druge je izuzetno važno prisustvo studenata zbog vežbi i rada u laboratoriji ili na klinikama.
Na Fakultetu za fizičku hemiju, gde je onlajn nastava počela krajem maja, za sada nema vežbi, kaže jedna od studentkinja u blokadi ovog fakulteta koja nije želela da joj se pominje ime.
Laboratorijski rad je izuzetno obiman i zastupljen, i postoje predmeti koji ne mogu da se savladaju onlajn nastavom, zbog čega se i protive ovom modelu, govori.
Uprava fakulteta nije odgovorila na pitanja novinarke BBC-ja na srpskom jer „zbog specifičnosti situacije trenutno ne daju izjave".
Zbog uvođenja onlajn nastave, u Nišu je dodatno zaoštren odnos studenata i univerzitetske uprave.
Studenti danima blokiraju zgradu Rektorata tražeći odustajanje od ovog modela.
„Uvođenje onlajn nastave je samo poštovanje forme, čisto da bi se časovi ispunili.
„Međutim, ono što studenti traže jeste zapravo suština, mi smo spremni da učimo, ali ne pod ovakvim okolnostima”, rekao je Luka Đorđević, student Medicinskog fakulteta, za N1.
Njegov kolega Dušan Tasić, koji se takođe protivi onlajn nastavi, kaže za BBC na srpskom da su studenti ranije izneli sopstveni predlog nadoknade.
„Taj plan nadoknade bio je u zakonskim okvirima i predviđao je da se školska godina završi do 31. decembra i to tako da sve uradimo uživo.
„Uprava fakulteta nije htela ni da nas čuje”, kaže.
Studenti Medicinskog fakulteta u Nišu tvrde i da se onlajn nastava na tom fakultetu nezakonito sprovodi, a Tasić strahuje da njegova buduća diploma može postati bezvredna.
„Ne plašimo se pada godine, jer nismo jedini u blokadi - kako bude za sve, biće i za nas.
„Plašimo se da li će naša diploma biti validna. Studiranje sa specijalizacijom traje oko deset godina, a nama je zastrašujuće da to sve može da se baci u vodu na ovaj način", kaže.
Medicinski fakultet u Nišu poziva se na saglasnost Ministarstva prosvete za izvođenje onlajn nastave, koju su dobile i druge ustanove.
„Od ukupnog broja redovnih studenata Medicinskog fakulteta u Nišu skoro 60 odsto je završilo jesenji semestar" od kada je počela nadoknada, piše na sajtu fakulteta.
Pogledajte video: Šta je obeležilo šest meseci studentskih blokada i protesta
Šta će biti sa prijemnim za fakultete?
Dok ministar prosvete Dejan Vuk Stanković kaže da nova generacija studenata ne može da se upiše pre nego što fakulteti završe nadoknadu nastave, sa Beogradskog univerziteta tvrde da bi upis mogao da teče paralelno sa nadoknadom i da počne u julu.
Zakon, koji definiše pitanje konkursa, jasno navodi da se mora znati datum završetka akademske godine da bi se organizovao upis sadašnjih maturanata, odnosno budućih brucoša, rekao je ministar prosvete.
„Uobičajeno je da traju nastava i ispiti rokovi i da se paralelno s tim održava i upis, a mi smo kao univerzitet spremni da prvi upisni rok organizujemo već u julu", rekao je Dejan Filipović, prorektor za nastavu BU, za list Politika.
Beogradski univerzitet nedavno je objavio i Inicijativu za spas Univerziteta, u kojoj se predlaže da se mladima koji ne mogu da završe ovu godinu odobri status „mirovanja".
Isto predlažu i profesori Baljak i Boričić.
Studenti koji su učestvovali u blokadama ne bi smeli da budu kažnjeni tako što će morati da plaćaju dalje studiranje, kaže Baljak.
Oni su blokade pokrenuli opravdano, smatra on.
Ako bi se usvojio ovaj predlog, to bi značilo da bi na prvoj godini studija od jeseni bile dve generacije.
„Uprkos kadrovskim i prostornim ograničenjima, mislim da bismo mogli da održimo nastavu za njih", stav je Baljka.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
- 'Onlajn nije rešenje': 16 minuta tišine za početak i kraj protesta srednjoškolaca u Novom Sadu
- Studentske blokade i institucije: Ko je nadležan za ispunjenje zahteva
- Šta dalje posle najvećeg studentskog protesta u Beogradu
- Mogu li studentske pobune da dovedu do promene
- Branko Ružić za BBC: O protestima 1996. i danas, 'trojanskom konju' i 'nestašnom detetu' SPS-a
- ''Evropo, podrži nas': Studenti vozili bicikle više od 1.300 kilometara do Strazbura