Društvo

Cena struje na klackalici: Koliko će poskupljenje struje biti opterećenje za kućni budžet

FOTO: Envato Elements

FOTO: Envato Elements

<div class="single-news-aside"></div> <div class="single-news-data"> <div class="font-size-action"> <div class="d-flex"> Najava da bi električna energija za domaćinstva mogla da poskupi na mnoge građane je delovala kao hladan tuš, naročito one koji se greju na struju. Stručnjaci za energetiku kažu da je korekcija cena struje neophodna za dalje funkcionisanje Elektroprivrede Srbije, dok iz Ministarstva energetike još nema najave za koji procenat bi cena mogla biti uvećana, kao ni kada bi novi cenovnik mogao da stupi na snagu. </div> </div> </div>

Ministarka energetike najavila je da je poskupljenje neminovno, dok je predsednik Aleksandar Vučić izjavio da „struja nekad mora da poskupi, ali da sad ne može“. Ministarka je potom izjavila da razume zašto predsednik to kaže, ali da je njen zadatak da objasni zašto bi to ipak moralo da se dogodi.

„Zadatak Ministarstva i moj zadatak je da stvorimo uslove i podršku „Elektroprivredi Srbije“ i drugim preduzećima u ovom sektoru da mogu normalno da funkcionišu, ne samo da izađu iz krize, već da krenu da proizvode dovoljne količine energije. Ako imamo EPS koji uvozi ugalj i struju, onda nam nije potrebno takvo preduzeće. Imamo dovoljno potencijala da proizvodimo električnu energiju za svoje potrebe. Moj posao je da pomognem EPS-u da prevaziđe krizu, da ulaže u modernizaciju i da bude snažno i održivo preduzeće“, rekla je Mihajlovićeva.

Baner Boom93 Android aplikacija

Još se, međutim, ne zna koliko bi moglo biti to povećanje. Procedura promene cenovnika je takva da JP „Elektroprivreda Srbije“ kao garantovani snabdevač podnosi zahtev za povećanje cene Agenciji za energetiku Republike Srbije (AERS) zajedno sa troškovima kojim to poskupljenje pravdaju. AERS to proverava i može da odobri ili da odbije predlog o poskupljenju. Ta saglasnost mora biti objavljena najmanje mesec dana pre korekcije cena.

Marković: Ovako niska cena nije održiva

Stručnjak za energetiku Željko Marković smatra da ovako niska cena nije održiva i napominje da je Elektroprivredi Srbije potrebno da poveća cenu energeije za domaćinstva 30 odsto da bi mogla da opstane. On kaže da je trebalo da dođe do postepenog povećanja cena prethodnih godina i ističe da bi u tom slučaju ovaj udar bio blaži. Napominje da havarije u energetskom sektoru Srbije nisu jedini razlog za poskupljenje i da bi ono bilo neminovno zbog globalne cene energenata, i da nismo imali probeleme u EPS.

Ministarka Mihajlović je rekla da ćemo i sledeće sezone morati da uvozimo struju, a to smatra i Željko Marković i dodaje da EPS ne može sam proizvesti dovoljnu količinu ni za narednu zimu, ali da očekuje da će naš energetski sistem imati manje problema, jer će se bolje pripremiti.

„Već je ugovorena kupovina uglja iz Crne Gore, a mislim da je u opciji i uvoz iz Rumunije i Bugarske, tako da je planirana nabavka uglja. To je mnogo bolja i upola jeftinija opcija od uvoza struje. Neće se moći proizvesti sva količina koja nam je potrebna i deo će morati da se uveze. Nije to sad posledica ove situacije, mi smo poslednjih godina kupovali struju zimi, ali smo to posle uspevali da nadoknadimo tako što smo je izvozili tokom leta. Onda je naš godišnji bilans bio nula ili smo čak bili u plusu, jer smo prodavali više nego što smo kupovali“, objašnjava Marković.

Više informacija možete pročitati OVDE.