Društvo

Menstruacija nije ničiji izbor: Peticija da se smanji PDV na proizvode za menstrualnu higijenu

Foto: Boom93/A. Stepanović

Foto: Boom93/A. Stepanović

Ženski klub Kreni – Promeni pokrenuo je peticiju da se smanji PDV na proizvode za menstrualnu higijenu.

Peticiju je do sada potpisalo skoro 39.000 građana.

Kako navode, menstruacija nije ničiji izbor, niti luksuz, već fiziološka pojava.

„Žene kada dobiju kupe proizvode za menstrualnu higijenu daju 20 odsto tog novca na porez državi svaki mesec? Mnoge od njih nemaju novac za ove proizvode pa koriste krpe, peškire, toalet papir, kartone… Istovremeno postoje proizvodi na koje se plaća manji porez zbog njihovog značaja i neophodnosti. Pridružite nam se u borbi protiv menstrualnog siromaštva“, navode u Kreni – promeni.

Proizvodi za menstrualnu higijenu su neophodnost poput hrane i odeće, a ne odabir poput uzimanja cigareta ili alkohola.

Irska, Australija, Kanada, Indija, Velika Britanija, ali i mnoge afričke zemlje, ne oporezuju proizvode za menstrualnu higijenu. Nemačka je 2019. god. smanjila stopu PDV-a sa 19 na sedam odsto, tako što je reklasifikovala proizvode za menstrualnu higijenu u „neophodne“. U Hrvatskoj je početkom 2022. god. PDV na menstrualne potrepštine smanjen sa 26 na 13 odsto, a u toku je borba za smanjenje poreza na pet odsto.

Kako je Boom 93 nedavno pisao, menstrualni proizvodi u Srbiji oporezuju se po opštoj stopi PDV-a, koja iznosi 20%, što je jednako porezu na luksuznu robu. Tom prilikom proverili smo opseg cena dnevih uložaka, ciklusnih dnevnih i noćnih uložaka i tampona u lokalnoj prodavnici. Naša računica, pod pretpostavkom da se jedna žena odluči da kupi najjeftinije pakovanje dnevnih uložaka i dnevnih i noćnih ciklusnih uložaka, pokazala je da na mesečnom nivou treba da izdvoji 530 dinara, što na godišnjem nivou iznosi 6.360 dinara. Dakle, realni troškovi su još veći, posebno u onim porodicama gde je više žena. Upotreba tampona po ovoj računici zaista predstavlja „luksuz”.

Potpisivanjem ove peticije dajete svoj glas da menstruacija ne bude luksuz i da ulošci, tamponi i menstrualne čašice budu oporezivani najnižom stopom oporezivanja u Srbiji od 10%, napominje se u tekstu peticije.

Svoj potpis možete dati OVDE.