Društvo

Pijačni radnici: Bićemo prinuđeni da se odjavimo

Foto:S.Lisac

Foto:S.Lisac

Uvođenje novog sistema fiskalizacije posebno će pogoditi pijačne prodavce. Na stotine vlasnika pijačnih tezgi okupilo se danas ispred Ministarstva finansija kako bi protestovali zbog uvođenja novih nameta, koji uključuju prelazak na elektronske fiskalne kase. Prodavci na pijacama u Požarevcu smatraju da su nove mere nezamislive. <strong><br /> </strong> &nbsp;

Prodavci traže potpuno ukidanje fiskalizacije za sve pijačne prodavce. Na protestu u Beogradu pijačni radnici su poručili da vlast ubija duh pijace, te da je ovo borba za opstanak svih oni koji rade na pijacama širom Srbije.

Šta kažu prodavci na tezgama u Požarevcu?

Baner Boom93 Android aplikacija

Nada Milojević godinama prodaje na pijaci „Krug“ kao privatni preduzetnik. Kaže da, ukoliko se ne donese drugačija odluka, morati da uvede fiskalnu kasu. Nije joj jasno kako će to funkcionisati i smatra da uslova za to nema.

Svi smo mi ovde u neku ruku preprodavci, ali mi koji smo preduzetnici opterećeni smo paušalnim plaćanjem. Kada nam uvedu fiskalne kase kako ćemo mi zimi na minus 15 stepeni da radimo sa fiskalnom kasom ili leti na plus 40, to je neizvodljivo. Prvo nemamo uslova, nemamo ni gde da je postavimo. Drugo, roba je kvarljiva, ne može da bude ista cena i danas i za sutra. Mi nemamo fiksnu cenu za naše proizvode, nekad spuštamo cenu. Mušterije se cenkaju. Treće, ako nema cenkanja na pijaci kakva je to pijaca. Jednostavno dođu kupci hoće 5.6 kilograma nečega, uvek spustimo cenu na veću količlinu. Bićemo prinuđeni da se odjavimo i zatvorimo naša radna mesta.“

Prodavačica,koja je želela da ostane anonimna kaže da zakupljuje tezgu na pijaci na mesečnom nivou, plaća dnevnu taksu i ne razume uvođenje fiskalne kase i za pijačare.

„Dok platiš tezgu i fiskalnu kasu i knjigovođu, mi od toga nemamo ništa. Šta da radimo, da idemo kući, od čega da živimo. Uopšte nam ne daju da radimo, da bar malo koliko toliko sami doprinosimo, a ne da tražimo pare od države.  Mislim da je to van svake pameti. Ne daju narodu da radi.“

Jedan od njih je poljoprivredni proizvođač koji je izuzet od fiskalizacije. Međutim, objašnjava da  poljoprovredni proizvođači i zakupci idu jedno s drugim.

Ovo malo što proizvedemo mnogo je lakše da prodamo prodavcu i zadovoljni i mi i oni. Problem je što mi nemamo toliko svojih proizvoda, niti promet da bi mogli podnesemo sve te troškove i za fiskalnu kasu, i da plaćamo knjigovođu. Mušterije više neće moći da plaćaju po toj ceni. Zarada je mala, ali imamo koliko toliko da se živi. Ako bude bilo potrebno i da se baš zahteva, moraćemo i mi da poradimo i protestvujemo.

Na pijaci Pionirski trg prodavci takođe negoduju. Dragana koja godinama ima svoju tezgu sa povrćem i voćem kaže da će se uvođenje fiskalizacije odraziti i na kupce.

Plaćaćemo tezgu, fiskalnu kasu, knjigovođu. To je više za prodavnice. Za pijace je to neizdrživo. Ko će nama da otpiše rashod? Zimi kad zamrzne roba, leti kad  se pokvari, mi tu gubimo. Mi kupujemo od poljoprivrednih proizvođača i prodajemo. Oni ne mogu da rade u polju i prodaju svoju robu, mi smo ti koji plasiramo proizvod.  Mi plaćamo pdv za tu robu, a kroz fiskalnu ćemo opet da platimo pdv. Ako se to sprovede, mi odustajemo, zatvorićemo se.

Na stotine vlasnika pijačnih tezgi u Beogradu okupilo se danas ispred Ministarstva finansija kako bi protestovali zbog uvođenja novih nameta, koji uključuju prelazak na elektronske fiskalne kase. Prodavci traže potpuno ukidanje fiskalizacije za sve pijačne prodavce. Okupljeni su poručili da vlast ubija duh pijace, te da je ovo borba za opstanak svih oni koji rade na pijacama širom Srbije.