BBC News
Nova opomena Moskve Srbiji oko naoružanja za Ukrajinu
Pres-služba ruskog Ministarstva odbrane objavila je ovu fotografiju koja prikazuje napuštenu ukrajinsku municiju na položaju u Kurskoj oblasti u Rusiji, 14. marta 2025. g
„Municija proizvedena u srpskim odbrambenim preduzećima, uglavnom za teške sisteme dugog dometa, šalje se u interesu Ukrajine zemljama NATO-a“, kažu iz ruske Spoljne obaveštajne službe.
Manje od mesec dana posle iznenađujuće oštrog saopštenja Spoljne obaveštajne službe (SVR) Rusije da im izvozom oružja u Ukrajinu Srbija „zabija nož u leđa", stigla je nova opomena iz Moskve.
„Ukrajinska vojska je veoma zahvalna srpskim fabrikama oružja i municije za njihov doprinos u održavanju borbene sposobnosti Oružanih snaga Ukrajine", piše u saopštienju Pres službe SVR.
Uprkos snažnim priticima iz Moskve, izvoz vojnih proizvoda nastavlja da raste u zonu sukoba između „kolektivnog Zapada" i Rusije, a municija proizvedena u Srbiji „sklapa se i oprema prvenstveno u Češkoj i Bugarskoj”, dodaje se u sapštenju.
Istog dana, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, govoreći o izvozu municije u Izrael, rekao je da je situacija od početka najnovijih sukoba na Bliskom istoku „drugačija" i da je izvoz stopiran.
„Sada smo sve zaustavili. Moraju da budu specijalne odluke ako će nešto da ide. Municija ide u naše kasarne i naše stokove (skladišta)", rekao je novinarima
Ne pominjući druge zemlje, Vučić se zapitao: „Da li izvozimo u zemlje Evropske unije, pa gde da izvozimo, ako ne u EU, koji je to dozvoljeni end user (krajnji korisnik)?
„Ako ne može u Evropu, Aziju, Ameriku, Afriku, gde hoćete da izvozimo - na Antartik", zapitao se Vučić.
- 'Srpska vojna industrija puca u leđa Rusiji', kažu obaveštajci Moskve
- Zašto je drastično porastao izvoz Srbije u Kirgiziju
- Šta znači prva poseta Vučića Ukrajini i šta je ponudio Kijevu
Srbija, zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, nije uvela sankcije tradicionalnom savezniku Rusiji, ali je odavno poznato da srpske granate i meci stižu u Ukrajinu.
Vrednost naoružanja koje Srbija izvozi u Ukrajinu preko posrednika od početka rata 2022. „približno” 800 miliona evra, pisao je list Fajnenšel tajms u junu 2024.
Agencija Rojters objavila je još u aprilu 2023. da srpsko oružje završava u Ukrajini, pozivajući se na američka dokumenta.
Šta su rekli ruski obaveštajci?
„Municija proizvedena u srpskim odbrambenim preduzećima, uglavnom za teške sisteme dugog dometa, šalje se u interesu Ukrajine zemljama NATO-a" kroz kompletne setove delova za montažu, tvrde ruski obaveštajci.
„To omogućava Kijevu da u budućnosti formalno ne dobija srpske vojne proizvode, već da se sklapaju u fabrikama oružja zapadnih država.
„Municija se sklapa i oprema prvenstveno u Češkoj i Bugarskoj. Istovremeno, proizvođači u Srbiji su odlično upoznati sa stvarnim potrošačima njihovih proizvoda i činjenicom da će njihove rakete i granate ubijati ruske vojnike i stanovnike ruskih naselja", tvrdi SVR.
Posebno je istaknuta valjevska fabrika Krušik, koja je, prema ruskim obaveštajniom podacima, „prodala nekoliko velikih serija kompleta za montažu raketa kalibra 122 mm za sistem vazdušno-raketnog sistema Grad češkoj kompaniji Poličske mašine".
I loznička fabrika namenske industrije „Eling" poslala je komplete za proizvodnju istih raketa, kao i mina kalibra 120 mm, bugarskoj kompaniji „EMKO", tvrde ruski obaveštajci.
„Vekovima je zajednička vera spajala srpski i ruski narod i uzdizala ih u zajedničkoj borbi protiv naših neprijatelja.
„Žalosno je što sada ove tradicije prijateljstva i uzajamne pomoći bivaju precrtane željom za profitom i kukavičkim pristupom balansiranja", zaključuje se u saopštenju SVR-a.
Vučić je u maju sreo ruskog predsednika Vladimira Putina tokom vojne parade u Moskvi, a nekoliko nedelja kasnije, otišao je i u prvu zvaničnu posetu Ukrajini gde se sastao sa Vladimirom Zelenskim.
On je više puta ponovio da Srbija ne prodaje oružje i oruđe, već municiju i da namenska industrija zapošljava 24.000 radnika.
Krušik demantovao da izvozi u Ukrajinu
Posle prethodnog upozorenja iz Moskve, oglasila se valjevska fabrika Krušik demantujući da izvozi u Ukrajinu.
Krušik želi da se bavi poslom za koji je kao privredno društvo registrovan, umesto medijima i daje povoda za razne medijske spekulacije, poručili su u pisanom odgovoru iz kompanije za BBC na srpskom.
Valjevska fabrika za proizvodnju naoružanja postoji 85 godina i u vlasništvu je države.
„Povodom najnovijih naslova u medijima, a sa starim pitanjima, dajemo isti odgovor i potvrđujemo da Krušik nikada nije izvozio svoje proizvode u Ukrajinu, kao i da nema nijedan aktivan ugovor za kupce iz Ukrajine.
„Krušik se ubuduće neće izjašnjavati na ovakva pitanja i zlurade komentare”, rekli su.
Aleksandar Vučić za 'Hardtalk': Ide li Srbija ka Zapadu ili Rusiji i Kini?
https://www.youtube.com/watch?v=2JtmbZD3nfM
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]