Društvo

Građanima Požarevca na minimalcu nedostaje više od 7.500 dinara do minimalne potrošačke korpe

FOTO:Boom93/S.Lisac

FOTO:Boom93/S.Lisac

Minimalac koji je prošle godine u Srbiji povećan za 10 odsto, inflacija je već pojela, pa minimalnom zaradom može da se kupi robe približno isto kao u martu prošle godine.

Minimalna potrošačka korpa u martu je iznosila 42.519 dinara i bila je za 10,6 odsto skuplja nego u martu prošle godine, piše Danas.

Minimalna zarada u Požarevcu od oko 35.000 dinara i dalje je daleko od pokrića potrošačke korpe, a namera sindikata da se minimalac izjednači sa potrošačkom korpom nije ostvarena.

Baner Boom93 Android aplikacija

Inflacija u kojoj dominiraju cene hrane,ali u poslednje vreme i povećane cene goriva i ogreva po pravilu, najviše pogađa najsiromašnije u čijim troškovima upravo hrana najviše učestvuje.

U martu u Požarevcu prosečna zarada 70.231, ali koliko ljudi zaista prima ovu platu?

Prema statistici iznos koji je najbliži realnoj zaradi zaposlenog u Srbiji naziva se medijalna zarada, a to je iznos do kog zarađuje polovina zaposlenih.

Ova suma je u martu iznosila 55.146 dinara bez poreza i doprinosa, što znači da je polovina zaposlenih ostvarila zaradu do ove sume.

U razgovoru sa građanima Požarevca saznali smo da u gradu veliki deo zaposlenih ne zarađuje ni do medijalne zarade, odnosno da veliki deo zaposlenih upravo spada u grupu onih sa minimalcem, kojima fali tih 7.000 dinara do minimalne potrošačke korpe.

Кako piše Danas, radnicima na minimalcu nije neka uteha to što Severna Makedonija ima 300, a Albanija 248 evra, dok oni primaju bruto zaradu od 401 evro. Crna Gora je, na primer, povećala minimalac na 532 evra.

Profesorka na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Jelena Žarković za Danas kaže da, koliko god da je minimalac nizak, njegovo preveliko povećanje bi predstavljalo veliko opterećenje za mala i srednja prduzeća.

„Кod nas sindikati mogu da traže šta god hoće, ali i zahtevi moraju biti razumni. Iako se zbog rasta cena minimalna zarada udaljava od potrošačke korpe, ne možemo ni od poslodavaca da tražimo nešto što ne mogu da ispune. Problem je u oporezivanju“, napominje ona.

Standard građana Srbije nije nizak gledajući samo minimalnu, već je ista situacija i sa prosečnom platom. U martu je isplaćena prosečna plata od 635 evra i u odnosu na siromašne zemlje Zapadnog Balkana poput Severne Makedonije i Albanije, to je za 100 evra više. Međutim, u odnosu na uporedive zemlje EU i dalje kaskamo, pa tako za Hrvatskom zaostajemo čak 480 evra.